Решток радянських медсестер Надії Клюєвої та Надії Гусєвої у могилі в меморіальному комплексі при в’їзді у Калуську ЦРЛ не могло бути, адже в дерев’яних урнах була тільки земля, взята біля струмка у Підгірках.
Про це розповів «Вікнам» учасник тих подій, 75-літній Михайло Дрогомирецький.
Чоловік зараз проживає у Боднарові, проте більшу частину життя був калушанином, адже працював головним інженером у комбінаті комунальних підприємств. Каже, що тоді в складі підприємства було похоронне бюро. Саме воно і займалось перепохованням радянських медичних сестер Гусєвої та Клюєвої.
«У місцевій газеті «Зоря Прикарпаття» надрукували статтю, що піонери-слідопити розшукали у Підгірках місце поховання медсестер Надій. Це було в той час, коли будувалась теперішня Калуська центральна районна лікарня. Нам мав показати його під лісом старший чоловік. Не пригадую, як його звали, але він уже був передпенсійного віку, а мені було приблизно 30 років. Коли до нього приїхали, то пояснив, що ми нічого не знайдемо, адже кістки, які були над потоком, річка, коли бурлила, віднесла течією. Тому ми зробили два насипи могилок у сосновому лісі й загородили їх. Якби насправді там десь були рештки, то ми б були проводили «свої» розкопки».
А уже у 1984 році, коли відкривалась Підгорецька лікарня (її так називали місцеві, тепер — Калуська ЦРЛ. — Авт.) та при її в’їзді меморіальний комплекс Клюєвій та Гусєвій, Михайло Федорович отримав від свого начальника завдання — зробити у столярному цеху урни для праху.
«У тодішньому клубі в Підгірках був злагоджений ритуальний постамент. Я і ще один працівник Зіновій, родом з Голиня, набрали в дерев’яні урни по кілька лопат ґрунту, бо вже знали, що там нічого немає. Ніч урни «переночували» у клубі. В день перепоховань, пам’ятаю, з центру міста йшла колона до Підгірок, а звідти на БТР везли так звані могили. Багато людей прийшло».
Чоловік каже, що не зразу і вдома розповів, що решток тіл не було, а уже після розпаду СРСР поділився цією інформацією зі своїм колишнім колегою. Коли прочитав у «Вікнах» про розкопки, то пригадав всю історію.
«За сорок років навіть дерево уже розпалось. Але розумію, що коли б наперед знав про такі роботи комунальних служб тепер, не факт, що зміг би переконати не виконати їх. У той час я також був у курсі, що це «імітація» похорону, але вплинути на це не міг».
Як писали «Вікна», першого листопада четверо працівників обласного комунального підприємства «Пам'ять» проводило у Калуші розкопки могил Клюєвої та Гусєвої. За годину роботи екскаватора на глибині 3,3 метра нічого не знайшли. Також минулого року КП «Калушавтодор» здійснив демонтаж окремих частин меморіального комплексу медсестрам. Цьогоріч подібні роботи проводились на міському Пагорбі Слави та у селі Тужилів. Залишається тільки демонтаж пам’ятника на могилі Корякова у Боднарові.
Ірина АНДРІЇВ, журналістка |