Національний заповідник «Давній Галич» (державного підпорядкування).
Адреса: м. Галич, вул. І.Франка, 1, 77100 тел. (0-321) 2-16-63)
Указом Президента України в жовтні 1994 року створено Національний заповідник "Давній Галич”. На заповідних територіях, які охоплюють майже 80 кв.км. під охороною знаходиться ряд пам’яток загальнодержавного та світового значення. Серед них – перлина Галицької архітектурної школи ХІІ ст. церква св.Пантелеймона, пам’ятки архітектури ХІІ-ХІV ст. – церкви Різдва Христового і Успіння св. Богородиці, костел Кармелітів ХVІІ ст. з монастирським комплексом, залишки Галицького замку ХІІІ-ХVІІ ст., фундаменти ХІV ст. літописних церков ХІІ-ХІІІ ст., понад 200 пам’яток археології, 18 природоохоронних об’єктів.
Провідними музейними закладами є:
Івано-Франківський краєзнавчий музей
Адреса: 76000, м. Івано-Франківськ, вул. Галицька, 4а, 2-21-22
Значний культурний і науковий центр Прикарпаття. Знайомить відвідувачів з природою краю, фауною і флорою, кліматом, цінними археологічними знахідками. Експозиція висвітлює період української державності часів Київської Русі, Галицько-Волинського князівства. Речові та письмові пам’ятки ХV-ХІХ ст. розповідають про життя мешканців краю, боротьбу за національну незалежність, культурний розвиток.
Музейний фонд 112750 тисяч одиниць зберігання основного фонду, відвідування – 146,8 тисяч осіб.
Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби ім. Степана Бандери
Адреса: 76000, м. Івано-Франківськ, вул. М.Тарнавського, 22, 4-80-14
Експозиція музею знайомить відвідувачів з історією національно-визвольних змагань українського народу, зокрема, на території Прикарпатського краю. Наукові співробітники музею ведуть науково-дослідницьку та пошукову роботу матеріалів про події в роки діяльності на теренах краю воєнізованих загонів УПА та інших підрозділів, що мали відношення до національно-визвольного руху, про видатних діячів періоду боротьби за Незалежність України.
Кількість музейних предметів складає більше - 7460 тисяч одиниць збереження основного фонду, відвідує музей більше – 37,7 тисяч осіб в рік.
Івано-Франківський обласний художній музей
Адреса: 76000, м.Івано-Франківськ, вул. Низова, 2, тел. 4-40-38
Музей є скарбницею образотворчого і народного мистецтва краю. Його 15-тисячна збірка, започаткована у 1980 році, охоплює унікальні пам’ятки Галицького іконопису і барокової скульптури, творчість класиків західно-українського малярства: К.Устияновича, І.Труша, Я.Пстрака, Ю.Панькевича, О.Новаківського, О.Сорохтея, О.Кульчицької, роботи українських художників ХХ ст.
Музейний фонд - 11449 тисяч одиниць зберігання основного фонду, відвідування - 22,0 тисяч осіб.
Коломийський національний музей народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім. Й. Кобринського
Адреса: 78200, м. Коломия, вул. Театральна, 25, тел. (0-233) 2-39-12
Колекції музею нараховують 37037 тис. експонатів. В експозиції представлені всі види декоративно-прикладного мистецтва. Чільне місце серед них посідають різноманітні зразки різьби по дереву, культові і побутові предмети, музичні інструменти, широко демонструються чисельні вироби з металу, рогу та шкіри, кераміки й ткацтва. Вони відзначаються вишуканими формами, оригінальним лаконічним декоруванням, глибоким символічним змістом. Музей сприяє науковому пізнанню, національному утвердженню, прищеплюючи високі естетичні смаки та уподобання.
Життєдайна сила писанки, звичаї та обряди, пов’язані з нею, лягли в основу побудови експозиції новозбудованого в Коломиї, єдиного в світі музею "Писанка”. Архітектурна споруда виконана у формі яйця.
Відвідування - 162,4 тисяч осіб.
Історико-меморіальний музей Олекси Довбуша
Адреса: 76000, м. Івано-Франківськ, вул. Гетьмана Мазепи,1, тел.(0-34-22) 2-57-29
В основі музейної колекції – матеріали про національно-визвольний рух на Прикарпатті. Зокрема, про боротьбу опришків за національне та соціальне визволення під проводом Олекси Довбуша. Літопис життя та діяльності легендарного ватажка опришків, його образ в образотворчому мистецтві, літературі, музиці.
Музейний фонд - 978 одиниць зберігання основного фонду, відвідування - 2,9 тисяч осіб.
Науково-редакційний відділ "Звід пам’яток історії та культури України. Івано-Франківська область”
Адреса: м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 27-А,тел.(0-34-2) 55-27-07
Основне завдання закладу – підготовка до видання рукопису тому "Звід памяток історії та культури України. Івано-Франківська область” та енциклопедичного довідника "Івано-Франківщина”.