Субота, 12.07.2025, 18:29:07

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Липень 2025  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » Архів новин
« 1 2 ... 257 258 259 260 261 ... 299 300 »
Що ми знали про нього раніше? Що був він «українським буржуазним націоналістом», «нацистським прислужником»... Лише з відродженням України ми одержали можливість дізнатись, ким насправді була ця яскрава особистість. Мова йде про австрійця за походженням, українського патріота за переконанням з однієї із найславетніших монархічних європейських династій Габсбургів — ерцгерцога Вільгельма-Франца Лотрінгена, який увійшов в історію нашого народу під прізвищем Василя Вишиваного й усе своє життя пов’язав з боротьбою за українську державність, до кінця своїх днів залишаючись вірним обраному шляху.
Недавно київське видавництво «Темпора» порадувало читачів окремою книжкою Юрія Терещенка і Тетяни Осташко «Український патріот із династії Габсбургів» (Київ: «Темпора», 2011. — 408 с.). Точніше, ми одержали її друге видання, доповнене новими документально-архівними м ... Читати далі »
Переглядів: 645 | Додав: Dnister | Дата: 13.04.2012

Де поховані видатні івано-франківці і як доглядають за їхніми могилами? Цими днями на чинних та вже закритих цвинтарях Івано-Франківська було багатолюдно.
За традицією, в час Великодніх свят на Галичині заведено провідувати могили своїх рідних, наводити лад біля пам'ятників, поправляти надгробки. Відвідуючи кладовища, багато хто з міських старожилів не обмежується самим тільки візитом до місць захоронення родичів, але й відвідує могили людей, про яких досі згадують у місті, які залишили яскравий слід в його історії, стали взірцем для наслідування.
Чи легко в Івано-Франківську розшукати могили славних земляків? Де поховані видатні мешканці нашого міста? Чи належно доглянуті їхні могили?
Ідея створення франківського пантеону - місця д ... Читати далі »
Переглядів: 714 | Додав: Dnister | Дата: 13.04.2012

Художників мало цікавить історія Івано-Франківська. Взагалі, жанр історичного живопису в нас розвинений слабо. Якщо й малюють, то в першу чергу галицьких князів чи запорізьких козаків. Невже в історії старого Станиславова не було моментів, гідних пензля живописця? Аби дати відповідь на це запитання, довелося трохи побігати музеями, виставками, бібліотеками. І не дарма.

Облога Станиславова
У серпні 1676 року до міста підійшло 50-тисячне турецьке військо. Тоді вирішувалася доля Покуття — якби фортецю взяли, довелося б суттєво перекроювати політичну карту Східної Європи. Але станиславівський гарнізон героїчно боронився протягом двох тижнів і, врешті-решт, турки були змушені зняти облогу.
Переглядів: 737 | Додав: Dnister | Дата: 13.04.2012

На вулиці Мельничука в Івано-Франківську нині стоїть металевий паркан. За ним повним ходом йдуть будівельні роботи. На невеличкій площі між кількома пам’ятками архітектури збираються звести чотириповерхівку. Через дорогу — Білий дім, і схоже, що нікого з чиновників це не бентежить.
Як розповіли «Репортеру» в міському департаменті архітектури і містобудування, тут будують навчальний корпус Західноукраїнського економіко-правничого університету. У серпні 2011-го Міносвіти згадало цей виш серед тих, які минулоріч не отримали жодної вступної заяви від абітурієнтів. Забудовник — ТОВ «Станіславська будівельна компанія», яка минулого року подала в суд на університет за борги, і тоді ж розпочалося провадження про банкрутство вишу.
Олег Баран, заступник начальника управління ... Читати далі »
Переглядів: 684 | Додав: Dnister | Дата: 13.04.2012

Офіційно вважається, що останнім царем Російської імперії був Микола ІІ. Але це не зовсім так. Адже 2 березня 1917 року він зрікся престолу на користь свого молодшого брата Михайла. Натомість, той уже назавтра відмовився від влади та визнав Тимчасовий уряд. Таким чином Михайло Олександ­рович був останнім номінальним володарем Росії з династії Романових.
До чого тут Станиславів? Справа у тому, що великий князь був у нашому місті й навіть отримав за нього орден.
На початку Першої світової війни росіяни створили Кавказьку туземну кавалерійську дивізію з добровольців-мусульман. Її командиром і став уже знайомий нам князь Михайло. Дивізія воювала в Галичині та брала участь у боях за Станиславів.
У листі до дружини 2 березня 1915 року імп ... Читати далі »
Переглядів: 762 | Додав: Dnister | Дата: 13.04.2012

У новому терміналі міжнародного аеропорту „Львів”, відкриття якого відбулось сьогодні, встановлено погруддя короля Данила Галицького. Як повідомив УНІАН заступник міського голови Львова з гуманітарних питань Василь Косів, автором погруддя є український скульптор, академік Еммануїл Мисько.
Е.Мисько – професор Львівської академії мистецтв. Понад 10 років очолював Львівський інститут прикладного і декоративного мистецтва. Автор портретної галереї відомих учених, художників, письменників, громадських діячів.
Е.Мисько довгі роки очолював львівську Спілку художників, наприкінці 1980-х років - Фонд культури, є засновником Академії мистецтв України.
Як уточнив ... Читати далі »
Переглядів: 639 | Додав: Dnister | Дата: 12.04.2012

В Івано-Франківському державному історико-меморіальному музеї Олекси Довбуша відкрилася передвеликодня виставка "Господи! Твоє Воскресіння" з колекції академіка Володимира Грабовецького.
Серед експонатів є унікальні речі: "Євангеліє" 1674 року, "Пластир" 1685 року та "Літургіон" 1866 р., видані у відомій Львівській друкарні при церкві Успіння Пресвятої Богородиці. Представлені також високохудожні гравюри на тему Воскресіння, святкові листівки ХІХ-ХХ ст. з України та діаспори. Привертає увагу трилогія Володимира Грабовецького "Українські святині Прикарпаття крізь століття".
Вже традиційно в музеї Олекси Довбуша організовують виставки до національних свят, ювілеїв славних діячів науки і культури, великих релігійних свят. Серед найвеличніших християнських свят — Воскресіння Христове.
... Читати далі »
Переглядів: 613 | Додав: Dnister | Дата: 12.04.2012

Під час реконструкції в Катедральному Святопокровському соборі УАПЦ («голуба церква») реставратори знайшли ікону Матері Божої Ласкавої Станиславівської.
Дві ікони випадково виявили в одному з нефів храму спеціалісти-реставратори, повідомив Василь Столащук. Заховані в стіні образи потребували реставрації. Після відновлення однієї з них відкрився впізнаваний лик Матері Божої Ласкавої Станиславівської. На разі ікона знаходиться в роботі у художників-реставраторів.
Вони вважають, що у «вірменській церкві», яка свого часу була збудована спеціально для поклоніння чудотворному образу Станіславівської Божої Матері, швидше за все виявлено оригінал.
Переглядів: 623 | Додав: Dnister | Дата: 12.04.2012

Сьогодні в Івано-Франківську відбулось урочисте відкриття першого у світі пам’ятника «Пластунам, що не зламали своїх присяг». Знаково, що саме у цей день відзначається 100-ліття з Дня Першої Пластової Присяги.
У відкритті взяли участь пластуни з Івано-Франківська, Коломиї, Львова, Тернополя, Києва, Луцька та Чернівців.
Після маршу центральними вулицями міста учасники дійства вишикувались на площі біля скверу А.Міцкевича.
Вітальну промову виголосив один з ініціаторів заходу Тарас Зень.
Четверо пластунів різних вікових поколінь представили увазі присутніх сам пам’ятник. Після цього скульптуру освятив Митрополит Володимир Війтишин.
Переглядів: 655 | Додав: Dnister | Дата: 12.04.2012

8 квітня, у Вербну неділю, у переповненому залі Героїв Центру патріотичного виховання учнівської молоді імені Степана Бандери відбулося свято «Семен Височан – Хмельницький Галицької землі». Захід відбувся в рамках угоди про співпрацю між управлінням освіти і науки Івано-Франківського виконавчого комітету та обласним козацьким товариством «Українське реєстрове козацтво». На свято прибули представники делегації міської влади Івано-Франківського міського та обласного козацьких товариств ВГО «Українське реєстрове козацтво» та «Українське козацтво», представники козацьких організацій Черкащини та Львівщини, учні та педагоги загальноосвітніх шкіл № 4, 6, 7, 12, 13, 17, директори шкіл-садків № 3 та № 7.
З цікавістю переглянули присутні літературно-музичну композицію «Ми – нащадки козацького роду» у виконанні земляків С. Височана – учнів Височанської ЗОШ І-ІІ ... Читати далі »
Переглядів: 657 | Додав: Dnister | Дата: 11.04.2012

В арт-холі «Кайрос» лікаря, мецената та громадського діяча Ольги Богомолець 5 квітня відкрилась виставки майстра з Гуцульщини Василя Бовича «Дідизна» за участі мистецтвознавців, представників рідновірства, діячів культури, фольклористів. Виставка триватиме до 17 квітня. 
На ній представлено понад 80 робіт сучасного декоративно-прикладного мистецтва Гуцульщини, вирізьблених з дерева та присвячених прадавній язичницькій та християнській духовності українців.
Косівський митець Василь Бович відзначається унікальним стилем і використовує особливу техніку різьблення по дереву – графіку в дереві. Крім, власне, різьби, застосовується тонування, аплікація писанковою шкарлупою, декорування штучними кораликами та перлами. Багато з них зберігаються в українських музеях та приватних колекціях. ... Читати далі »
Переглядів: 666 | Додав: Dnister | Дата: 11.04.2012

9 квітня 2012 р. в актовому залі Галицької ЗОШ №1 І – ІІІ ступенів відбувся святковий захід під назвою «Усе робити треба нам на совість, за заповідями жити на землі». 
Його проведення стало можливим завдяки домовленості про співпрацю між Національним заповідником «Давній Галич» та Галицькою ЗОШ №1. Ініціатором свята виступила заступник директора з виховної роботи Галицької ЗОШ №1 Ірина Кердяк, вона була одночасно його організатором та режисером. Учасниками-акторами дійства стали учні 4, 7, 9 та 11 класів, а глядачами постановки - представники Генеральної дирекції Національного заповідника «Давній Галич», його наукові працівники, члени педагогічного колективу навчального закладу. 
Дійство проведено під час тижня, який передує великому святу Воскресіння Христового і його основною метою було пригадати присутнім про основні моральні засад ... Читати далі »
Переглядів: 661 | Додав: Dnister | Дата: 10.04.2012

З нагоди святкування 350-ї річниці заснування міста Івано-Франківська, з метою приведення фасадів будинків-пам’яток архітектури та суміжних їм будівель і споруд, що розташовані в межах історико-архітектурної заповідної території в центральній частині міста, до належного стану Департамент містобудування та архітектури надає рекомендації та вимоги власникам будівель, щодо відновлення опорядження фасадів.
Власникам та співвласникам будівель і споруд необхідно виконати:
1. Відновлення втрачених автентичних елементів декору фасадів (штукатурки, облицювальної плитки, облицювального каменю, архітектурних деталей тощо).
2. Захист виступаючих елементів фасаду (підвіконників, карнизів, тощо) від впливу атмосферних опадів шляхом влаштування ві ... Читати далі »
Переглядів: 533 | Додав: Dnister | Дата: 10.04.2012

Після нашої публікації  «На Рожнятівщину — як на здибанку», у якій ішлося і про те, що спадок лауреата Шевченківської премії художника Опанаса Заливахи, зокрема його панно за мотивами українських казок та ліпка «Діти на підвіконнику», які нині в селі Ясені прикрашають приміщення дитячого обласного санаторію «Ясень» на Рожнятівщині, через виразні ознаки руйнування потребує уваги чиновників від культури і митців пензля, ситуація, виглядає, зрушила з мертвої точки. Як повідомив «Галичині» директор санаторію Зеновій Васильків, надати свою допомогу наразі вже зголосився знаний на Прикарпатті художник Богдан Бринський.
Ігор ЛАЗОРИШИН
Переглядів: 669 | Додав: Dnister | Дата: 10.04.2012

Драматичну історію життя жидівської дівчинки, коломиянки за походженням, а нині громадянки Польщі Рути Вермут минулого тижня почули у Музеї історії міста Коломиї («жидівської», бо в Галичині представники цієї нації так називали себе аж до середини минулого століття).
На зустрічі пані Рута репрезентувала книгу під назвою «Зустріла Людей». У назві немає помилки, саме таких Людей з великої букви зустріла пані Рута у своєму житті.
У цій книзі авторка описує реальні історії свого життя, яке могло б обірватися однієї миті під час Другої світової війни, коли навколо було систематичне переслідування і знищення євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами, голокост. Тоді маленьку дівчинку разом з її сім’єю та іншими євреями везли на «смерть». Та вона хотіла жити і стрибнула з того злощасного пот ... Читати далі »
Переглядів: 692 | Додав: Dnister | Дата: 10.04.2012

Івано-Франківська станиця та округа Пласту проведе ряд заходів по відзначенню 100-річчя від дня складання першої пластової присяги. Основні святкування відбуватимуться протягом квітня й травня 2012 року. Також окремі події по відзначенню ювілею заплановані на осінь.
Подаємо перелік подій, що відбуватимуться до кінця весни:

9 квітня (понеділок) 13:00 - ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ ДЛЯ ЗМІ
Під’їзд будинку колишньої української гімназії, де зародився Пласт у Станиславові (вул. Шевченка, 44);

10 квітня (вівторок) 15:00 – ВІДКРИТТЯ МУЗЕЙНОЇ ЕКСПОЗИЦІЇ «ПЛАСТ- ... Читати далі »
Переглядів: 583 | Додав: Dnister | Дата: 10.04.2012

7 квітня 2012 року в Івано-Франківську вшанували пам'ять учасників націоналістичного підпілля, членів відділу надрайонного проводу ОУН – Василя Гросберга, Ганни Сміжак та Ганни Соколовської, які загинули у квітні 1949 року від рук енкаведистів у Княгинині. Цього дня на місці їх загибелі біля Скорботної стіни (вул.Княгинин, 30) відбулось поминальне віче за участю духовенства, представників міської влади, вояків братства ОУН-УПА Карпатського краю, громадськості міста.
Після панахиди, яку відслужили отці храму Святої Покрови, слово мали: cекретар міської ради Руслан Марцінків, голова Братсва ОУН-УПА Карпатського краю Фотій Володимирський, автор поетичної збірки «Їм шутка шлях у вічність освятила» Ганна Дорошенко. Звертаючись до громадськості, Руслан Марцінків подякував усім присутнім за участь у спільній молитві та зауважив, що наш обов’язок пам'ятати і ш ... Читати далі »
Переглядів: 593 | Додав: Dnister | Дата: 09.04.2012

Проїжджаючи потягом залізничним мостом через річку Дністер в районі Дубівці – Єзупіль, на межі Галицького та Тисменицького районів, можна побачити дві унікальні споруди, які є об’єктами військової оборонної фортифікації. Це - блокгаузи оборони залізничного мосту, через який проходила залізниця Львів – Станиславів (споруджена у 1866). Також, вони відомі, як одні з передмостових укріплень міста Галича. На початку ХХ століття ідентичні споруди були у Нижневі (Тлумацького р-ну) та Яремчі (Надвірнянський р-н), їх знищено у першій половині минулого століття. У ХХІ столітті на терені Республіки Польща збереглися 2 споруди такого типу: поблизу Тринча (не охороняється) та Тарнова (діючий).
Ці капітальні споруди були реконструйовані та перебудовані у 30-их роках ХХ століття польською владою ... Читати далі »
Переглядів: 857 | Додав: Dnister | Дата: 09.04.2012

Киянин Юрій Мельничук привезе до Коломиї приватну збірку українського вбрання.
Напередодні Великодня у виставкових залах Музею розгорнеться виставка, яка представить одяг різних історико-етнографіних регіонів України. Особливістю представлених експонатів є те, що це зменшені копії, дбайливо створені і одягнені на ляльок-манекенів натхенником і керівником київської творчої майстерні Юрієм Мельничуком.
Виставка стане підсумком 20-літньої наукової та творчої діяльності митця. Відкриття виставки - 11 квітня о 16.00 годині. 
Переглядів: 589 | Додав: Dnister | Дата: 09.04.2012

В день великого свята Благовіщення генеральному директору - науковому керівнику Національного заповідника «Давній Галич», члену Національної Спілки Краєзнавців України Олександру Береговському виповнюються ювілейні 50-років з дня народження.
Саме йому завдячуємо ефективне функціонування Заповідника та невтомну популяризацію славного минулого Давнього Галича впродовж останніх двох десятиліть. 
Він - Заслужений працівник культури України (2005), голова Галицького райміськоб’єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта» ім. Т.Шевченка, член правління його обласного об’єднання. Голова Галицького осередку Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, член обласного правління. Лауреат Всеукраїнського конкурс ... Читати далі »
Переглядів: 661 | Додав: Dnister | Дата: 09.04.2012

8 квітня 2012 року в Івано-Франківську відбулись урочисті заходи з нагоди відкриття меморіальної дошки організаторові Покутського народно-визвольного повстання 1648 року, полковнику Семену Височану. Цього дня у Центрі патріотичного виховання учнівської молоді ім. С.Бандери пройшло загальноміське свято «Семен Височан – Хмельницький Галицької землі».
На фасаді будинку за адресою вул. С.Бандери, 27 відбулось освячення барельєфу полковнику Семену Височану та урочисте віче за участю духовенства, представників обласної та міської влади, реєстрового козацтва та громадськості міста. Відкрили барельєф секретар міської ради Руслан Марцінків, заступник міського голови Михайло Верес та представники реєстрового козацтва краю. На віче виступили: секретар міської ради Руслан Марцінків, депутат обласної ради Ольга Бабій, отаман Івано-Франківського міського козацького ... Читати далі »
Переглядів: 613 | Додав: Dnister | Дата: 08.04.2012

Івано-Франківське міське козацьке товариство Всеукраїнської громадської організації «Українське реєстрове козацтво» запрошує Вас прийняти участь в заходах, присвячених встановленню барельефу полковнику реєстрового козацтва Семену Височину, що відбудуться 08 квітня 2011 р. згідно плану:
14.00 – загальноміське свято «Семен Височан – Хмельницький Галицької землі», ЦПВ ім. С.Бандери, Європейська площа, 1
14.45 – 15.00 – піша хода від ЦПВ по вул. С.Бандери до вул. С.Височана
15.00 – урочисте відриття барельєфу С.Височана.
Переглядів: 596 | Додав: Dnister | Дата: 08.04.2012

Понад 30 робіт художника Богдана Готя, які знаходяться в колекції Катедрального Собору УГКЦ , вперше презентували в Музеї мистецтв Прикарпаття. Назва виставки – «Яке життя, таке мистецтво». 
«Мені вдалося зібрати близько 70 робіт Богдана Готя. Сьогодні вперше експонують понад 30 його картин. Творчість Готя мені надзвичайно подобається, бо в його малярстві - містика, енергетика, українська тематика і сум, який притаманний був патріотам у 60-х», - говорить адміністратор парафії Катедрального Собору Святого Воскресіння УГКЦ в Івано-Франківську отець Юрій. 
Колекцію робіт Богдана Готя він збирає вже понад 4 роки. Окремі твори доводилось купувати, інші – приносять люди. 
«Художник був однодумцем і соратником Опанаса Залива ... Читати далі »
Переглядів: 574 | Додав: Dnister | Дата: 07.04.2012

7 квітня об 11.30 год. навпроти Церкви Святої Покрови (вул. Княгинин, 29) біля Скорботної стіни буде відслужена панахида за молодими націоналістами-оунівцями, учасниками молодіжного націоналістичного підпілля, членами відділу пропаганди надрайонного проводу ОУН Василем Гросбергом, Ганною Соколовською і Ганною Сміжак які загинули від рук енкаведистів 6 квітня 1949 року.
Переглядів: 591 | Додав: Dnister | Дата: 07.04.2012

5 квітня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулися презентація книги Володимира Шпільчака, Зеновія Соколовського, Михайла Головатого „Станиславів – Івано-Франківськ: Місто давнє і сучасне”, яка вийшла в серії „Історичні місця України”, а також відкриття художньої виставки В.Шпільчака та У.Шпільчак.
Про надзвичайну важливість і необхідність появи видання цієї тематики серед розмаїття краєзнавчих досліджень говорили представники наукової, мистецької еліти, влади та громадськості міста: Ігор Цепенда, в. о. ректора Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника, Михайло Верес, заступник міського голови Івано-Франківська, Михайло Косило, голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Володимир Великочий, директор Інституту туризму, Богдан Губаль, професор Інституту мистецтв ПНУ ім. В. Стефаника, З ... Читати далі »
Переглядів: 585 | Додав: Dnister | Дата: 07.04.2012

3 квітня в Національному заповіднику «Давній Галич» відкрито виставку «Чарівний дивосвіт мистецтва». 
В різні періоди своєї історії тисячолітній Галич відіграв особливе значення, як в житті княжої держави, так і Європи; як в середні часи, так і в добу нової та новітньої історії. Загалом, кожному відома політична та військова роль міста – столиці, життєписи його володарів – натомість, тільки певне коло фахівців вивчає та популяризує історію мистецтв, які були характерні для міста на Дністрі. В експозиціях та фондах музеїв нашої держави та за її кордонами зберігаються вироби галицьких ремісників – ковалів, ювелірів, зброярів; твори будівничих храмів, перші друкарські видання – всі вони є на високому мистецькому рівні. Галич в мистецькому плані стояв на одному рівні з Києвом та Черніговом. Багато творів створених у минулих століттях є унікальними. ... Читати далі »
Переглядів: 679 | Додав: Dnister | Дата: 06.04.2012

Настали ті перед великодні дні, коли згадуємо і молимося за наших найдорожчих, які відійшли від нас.
Музей «Берегиня»… Тут кожна річ нагадує наших дідів-прадідів. Їх нема серед нас, але музей зберігає їхню пам’ять. Більше двох сотень рушників, вишитих руками наших бабусь, більше півтори сотні сорочок, а ще запаски, ґорсики, скрині, старовинний довбаний вулик, жорна, терлиця… До сліз зворушує горсточок лляного, блискучого, як шовк, прядива, майстерно зв’язаного понад 50 років тому. 
Нещодавно в музеї зібралися поважні шанувальники і друзі «Берегині». Розглядали речі, такі знайомі ще з дитинства, яке пройшло у селянській хатині. І згадалося Симоненкові:
Я прощаюся нині з тобою,
Переглядів: 728 | Додав: Dnister | Дата: 06.04.2012

Невеличкому придністровському селу Бовшеву судилося потрапити на сторінки давньоруського літописання в тиху для природи і чорну для Галича ніч 1153 року, коли зі сцени історії навіки зійшов князь Володимирко Володаревич, а вже перед ранком сонце слави сходило для його сина, філософа і книжника Ярослава Осмомисла. А на початку 60-х років минулого століття, коли розпочалося будівництво Бурштинської електростанції, львівські археологи Володимир Баран, Лариса Крушельницька і Роман Чайка вирушили від середньої течії Гнилої Липи і крок за кроком, добираючись аж до устя ріки, пильно вивчали кожну ділянку землі. Неподалік від села Бовшева дослідники виявили в різних урочищах три давньоруські поселення ХІІ-ХІІІ ст. Під час розкопок одного з них, в господарському об’єкті, задокументованому в експидиційних звітах під номером 13, науковці відкрили на глибині 1,90 м бронзову іконку з біблійним сюжетом Благовіщення. ... Читати далі »
Переглядів: 775 | Додав: Dnister | Дата: 06.04.2012

Iвано-Франківська обласна рада вирішила профінансувати будівництво пам’ятника командиру УПА Роману Шухевичу в Калуші.
За це рішення сьогодні одноголосно проголосували депутати. Профінансують пам’ятник в розмірі 100 тисяч гривень.
Голова облради Олександр Сич наголосив, що потрібно завершити будівництво пам’ятника до дня народження повстанця - 30 червня.
Переглядів: 586 | Додав: Dnister | Дата: 06.04.2012

У кіно час прискорюють легко. Наприклад, ставлять камеру навпроти квіткового горщика, і потім глядач може бачити, як за лічені хвилини пробивається зелений побіг, виростають листки, розпускається бутон і т.д. Цей принцип можна застосувати і до історії міста. Тож поставимо віртуальну камеру на центральному перехресті Станиславова та прослідкуємо його еволюцію.

У 1913 році на розі вулиць Сапєжинській (Незалежності) та Гославського (Вітовського) звели п’ятиповерхову кам’яницю Карла Гаусвальда. Цей будинок остаточно сформував обличчя перехрестя, яке воно зберігає протягом майже сотні років. Німець Гаусвальд походив із простої ковальської родини, починав із торгівлі цвяхами й доробився до власного «хмарочоса». Зрозуміло, що він там мешкав не сам. Перший поверх займали крамниці, вище починалис ... Читати далі »
Переглядів: 627 | Додав: Dnister | Дата: 06.04.2012

Одного разу до моїх рук потрапили міліційні звіти по місту Станіславу за першу половину 1941 року. Серед дрібних крадіжок і п’яних бійок осторонь стояло жорстоке групове вбивство, що сталося 5 лютого.
У будинку №10 на вулиці Далекій (невеличке відгалуження від Богдана Хмельницького) сусіди та міліціонери знайшли побиту родину Хмель. Чоловік, його дружина й донька вже були мертвими, а пораненого одинадцятирічного сина у важкому стані доставили в лікарню. Сусіди показали, що з помешкання вкрали різний одяг, взуття, нечисленні коштовності. Розслідування доручили начальнику карного розшуку лейтенанту Чубенко. Вже наступного дня справу було розкрито. Вбивцею виявився Петро Орєшкін, 1918 р. н., уродженець Московської області, кандидат у члени компартії. Він був старшим сержантом місцевого 29-го танкового полку, з якого дезертирував ще 4 січня. При затриманні ... Читати далі »
Переглядів: 649 | Додав: Dnister | Дата: 06.04.2012

Станіславів на поштівках початку ХХ сторіччя є тим ідеальним містом, яке я полюбив і намагаюся досі поміж архітектурних покручів нинішнього Івано-Франківська розгледіти ті любі оку та серцю фрагменти старого міста. 
На початку 90-х я щонеділі ганяв в клуб філателістів, щоб полюбуватися старими листівками, оскільки купити їх не було змоги (коштували тоді вони 7-10 доларів). Тепер же милуюся тим містом в альбомі, виданому нещодавно на основі колекції поштівок пана З.Жеребецького, де здається зібрані всі види Станіславова, що друкувалися до Другої світової війни.
Наше місто протягом 350 років пережило 5 масштабних катастроф, коли відбулися суттєві руйнації міського середовища – його ДУШІ.

Переглядів: 841 | Додав: Dnister | Дата: 05.04.2012

Уже вдруге в Юридичному інституті Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника за підтримки історико-краєзнавчого об’єднання «Моє місто», ГО «Галицький історико-політологічний центр», а також за сприяння Івано-Франківської міської ради проводиться конкурс студентських науково-практичних робіт. Цього року він присвячений 350-річчю м. Івано-Франківська і має назву «Від граду Ревери до м. Івано-Франківська: крізь віки в сьогодення та майбутнє».
Організатори конкурсу ставлять перед собою мету стимулювати наукову діяльність студентів, залучити їх до збереження історико-культурної спадщини м. Івано-Франківська та розв’язання практичних проблем розвитку міської інфраструктури, залучити їх у процес розробки шляхів соціально-економічного розвитку міста, напрацювання напрямів удосконалення роботи органів місцевого самоврядування.
Переглядів: 635 | Додав: Dnister | Дата: 05.04.2012

Сьогодні на сесії міськради представник Комітету по вшануванню пам’яті Івана Пулюя Степан Пілка звернувся до депутатів та громадськості з приводу спорудження погруддя Івану Пулюю. За його словами, важливим є повернення Україні імен видатних вчених. Пам’ятник буде встановлено на розі вулиць Пулюя та Берегової.
Для його будівництва було відкрито спеціальний рахунок, куди небайдужі громадяни могли пересилати кошти. На День міста пам’ятник встановити не встигають, однак орієнтовне відкриття заплановане на травень цього року.
Переглядів: 599 | Додав: Dnister | Дата: 05.04.2012










Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025