П`ятниця, 21.06.2024, 00:47:15

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2018 » Жовтень » 23 » Археологи досліджують середньовічні склепіння під колишнім лікарняним моргом у Палаці Потоцьких
15:48:24
Археологи досліджують середньовічні склепіння під колишнім лікарняним моргом у Палаці Потоцьких

У комплексі пам'яток історії та архітектури "Палац Потоцьких" в Івано-Франківську працюють фахівці Львівської Політехніки – досліджують фундаменти та підвали всіх споруд.

Нагадаємо, у лютому цього року у Франківську створили КП "Простір Інноваційних Креацій "Палац". Колишній головний архітектор міста Володимир Гайдар, що очолив комунальне підприємство, пообіцяв перетворення пам’ятки на дієвий відреставрований простір.

В даний час на території Палацу Потоцьких відбуваються підготовчі роботи - комплекс вивчають і готують до реставрації.

"Всі роботи, які зараз виконуються в Палаці Потоцьких, націлені на відкриття його історії. Тут і кладка стін сама багато розповідає, і кожна тріщина. В рамках первинних, передпроектних реставраційних досліджень біля палацових споруд робимо інженерні шурфи – біля кожного фундаменту вибираємо грунт, щоби побачити, на чому стоять фундаменти, який їх стан, які матеріали використовувалися та як були укладені підвалини будівель з інтежерної точки зору", - розповів директор КП "Палац", архітектор Володимир Гайдар.

На прикладі однієї з будвель він продемонстував специфіку досліджень, інформує ТРК Карпати. "Споруда є на мапах середини 19 ст. Але кладка фундаменту, розмір цегли та склепіння свідчать про 17 ст. А надбудова, зважаючи на матеріали та особливості зведення, може бути датована серединою 18 ст. Коли ж плитка на стінах – це облагородження вже совєцького періоду", - показує Гайдар.

Один з шурфів закладений біля палацового комплексу. "Під час закладення шурфів є багато випадків, коли викопуються цілі валуни, - розповідає Гайдар. – Це вовчинецькмй вапняк, з якого були складені обронні мури. Часто валуни з фундаментів ні з чим не зв’язані, не вмуровані. Ми думали, що це може бути, і дійшли висновку, що піщано-вапняний розчин кладки вже вимитий. Це та інші розкопки змушують думати, як поводитися: чи підсилювати існуючі фундаменти, чи влаштовувати додаткові, що значно складніше. Бо коли більше розкопувати, то є небензпека, що стіни будівлі почнуть осипатися», - розказує і показує Володимир Гайдар.

Археологи та архітектори працюють щодня.

«Це наша постійна робота на наступні років 5-7, - каже директор. – Це все виглядає романтично рівно до того моменту, коли починаєш усвідомлювати проблеми з фундаментами та несучими стінами. Зараз завдання стоїть перед нами, щоби все це закріпити і потім спокійно досліджувати, камінчик за камінчиком. А для цього треба знайти прични руйнувань. Треба відсікти їх. І зафіксувати споруди, щоби вони далі не руйнувалися».

За словами Володимира Гайдара, найцікавішими в комплексі Потоцьких є підвали і склепіння в них, хоч подекуди вони вже зруйновані і через свою небезпечність доступні виключно для спеціалістів. "У стінах будівель є непрогнозовані тріщини", - попереджає і застерігає він.

В кінцевому підсумку, потішив Гайдар, весь комплекс мав би бути стабілізований і відновлений, та відкритий для туристів. Кожна споруда мала би бути функціонально задіяна. "Тобто не просто прийти і оглянути – а який гарний підвальчик! Він має працювати як історичний чи туристичний простір. Має бути частиною сценарію життя комплексу", - додає директор.

Наприклад, будівля колишнього палацу, яка в радянські часи була лікарняним моргом. "Цікаво, що тут відбувалося, - каже Гайдар. – Зараз ми це досліджуємо. Бачимо, що є велика діра в стелі. Що це і для чого, ще треба з’ясувати".

В цьому ж приміщенні збереглася бійниця, яка виходить на рівень верху валів. «Теж цікава історія, - продовжує Гайдар. – Коли робилася реконструкція, а це ймовірно за бабці-Австрії, на місці валів вже почали щось будувати, ймовірно підгортали грунт, бо тепер рівень довколишніх валів є вищим, аніж тут бійниці на палаці».

Під колишнім моргом підвали вже відновили повністю. "Ці склепіння домуровані, це вже 19-20 ст, може навіть період між перщою і другою світовими війнами. Нижче – більш давні, "бочкові" склепіння, які утворюють зали. Більш середньовічного місця у Франківську не знайдете! В нас нічого середньовічного в місті немає, а це найближчі до цього часу приміщення», - демонструє архітектор.

Попереду, за словами Гайдара, не менше року досліджень та створення проекту реставрації підвалів та приміщень памятки. Тож поки що працюватиме, які і раніше, лише відкритий простір Палацу.


Переглядів: 312 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024