Книга розрахована на широке коло читачів, зокрема адресована етнологам, історикам, мистецтвознавцям, культурологам, сучасним майстрам бісерних виробів та усім, кого цікавить традиційна культура українців.
Про цінний подарунок для науково-довідкової бібліотеки архіву повідомили на Фейсбук-сторінці Держархіву Івано-Франківської області, інформують "Вікна".
Йдеться про наукову працю: Пацьорки, цятки, коралики. Бісерні прикраси зі збірки Володимира Щибрі: науковий каталог / автори концепції та вступ. ст. В. В. Щибря, О. С. Федорчук, Л. О. Воронюк. Київ: Видиво, 2025. 224 с.
Книга «Пацьорки, цятки, коралики. Бісерні прикраси зі збірки Володимира Щибрі» — етнографічний альбом, у якому представлено результати оцифрування бісерних виробів зі збірки сучасного українського етнолога й колекціонера Володимира Щибрі. Альбом налічує 219 жіночих і чоловічих прикрас з бісеру та 31 зразок народного одягу, оздобленого бісером, а також велику кількість старовинних архівних фотографій українців у народному вбранні, що підтверджують широке використання бісеру для оздоблення народної ноші та створення прикрас. До окремих виробів подано схеми, які допоможуть майстрам створювати нові прикраси, використовуючи давні орнаменти. Уперше презентовано традиційні прикраси з бісеру з усіх регіонів України, де побутували бісерні прикраси, зокрема:
- Лемківщини,
- Бойківщини,
- Гуцульщини,
- Покуття,
- Опілля,
- Закарпаття,
- Буковини,
- Західного, Центрального та Східного Поділля,
- Волині,
- Полісся.
Більшість артефактів, представлених у виданні, створені у період кінця XIX — середини ХХ ст. та уперше вводяться до наукового обігу; для більшості із них зафіксовано автентичні назви. Цікавим також є те, що авторам у нагоді пригодилися світлини мешканців Покуття та Опілля, які ДАІФО публікував для громадськості у 2024 році.
"Щиро дякуємо авторам та окремо п. Лесі Воронюк за таку вартісну подаровану книгу для нашої бібліотеки. Ваш внесок є надзвичайно цінним, адже кожна нова книга — це ще одна можливість для наших дослідників відкрити для себе нові знання, ідеї та натхнення", — зазначають у Державному архіві Івано-Франківської області.
|