Субота, 21.12.2024, 19:16:20

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Жовтень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2019 » Жовтень » 11 » До Коломиї приїхали польські дослідники єврейських кладовищ Гуцульщини
19:23:12
До Коломиї приїхали польські дослідники єврейських кладовищ Гуцульщини

«Простір кінця часу. Інвентаризація єврейських кладовищ на Гуцульщині» - так називається проєкт під егідою Міністерства культури Польщі. Проєкт презентували в музеї Гуцульщини й Покуття Анжей Бялковскі та Аліція Возняк. Участь у проєкті бере також директорка музею Ярослава Ткачук, яка, власне, й розповіла про задум, мету й обсяг проєкту.

«Ми мусимо розчищати сліди багатовікової минувшини, - мовила директорка. - Хоч до окремих періодів спільної з поляками та євреями нашої історії ми іноді ставимося по-різному, однак наш обов’язок, передусім обов’язок музейників, віднайти й задокументувати сліди спадщини національних меншин, які проживали разом з нашими предками».

Група вказаних дослідників проводить інвентаризацію давніх юдейських поховань у Печеніжині, Делятині, Ільцях, Яблунові, Косові, Кутах, Микуличині та Коломиї. За словами представників проєкту, кладовища відрізняються між собою станом збереження, у багатьох населених пунктах єврейські цвинтарі є єдиним підтвердженням проживання юдеїв в тій чи іншій місцевості. Могили визначаються за надгробками-мацевами, яких виявлено десь кілька десятків (Микуличин, Ільці), а десь кілька сотень (Печеніжин) чи кілька тисяч (Кути).

Камінні надгробки відзначаються багатою різьбленою символікою з тулмудичними текстами, часом - короткими характеристиками небіжчика, писаними івритом. Не завжди написано ім’я-прізвище похованого, проте окремі символи можуть вказувати на стать (наприклад, п’яти- або семисвічник вказує на поховання жінки).

Щодо місця єврейських поховань у Коломиї, то про їхню компактну цілісність (як в інших населених пунктах Гуцульщини) говорити не доводиться. Тут усе було розібрано й знищено двома окупаційними режимами – нацистським і радянським. Тому сумнівним видається вести мову про «єврейське кладовище в Коломиї». Його попросту нема. Є невелика територія, де ховали євреїв, і де тепер розташований парк, є надмогильні плити-мацеви, звезені на цю територію з різних регіонів.


Переглядів: 314 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024