Неділя, 26.05.2024, 08:56:45

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Серпень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 
Архів новин
Головна » 2013 » Серпень » 20 » Дослідник «австрійської» Галичини
10:19:43
Дослідник «австрійської» Галичини
На 80-му році життя в івано-Франківську самотньо помер доктор історичних наук Роман Петрів, який більшу частину свого життя присвятив історичним дослідженням Галичини періоду Австрійської імперії.
Як непересічний історик Роман Петрів став відомим лише в часи незалежної України. Уродженець села Заланова Рогатинського району після студій у Львівському державному університеті ім. і. Франка на факультеті германістики спершу викладав іноземні мови в школах івано-Франківщини. Тільки після того, як у 1972 році здобув другу вищу освіту на історичному факультеті івано-Франківського педагогічного інституту ім. В. Стефаника, Роман Петрів почав займатися історичними дослідженнями та писати кандидатську й докторську дисертації. Перфектне володіння німецькою та польською мовами дозволяли історикові працювати з оригіналами документів, які стосувалися життя на Галичині в період Австрійської імперії. Однак теми, які він обрав для своїх історичних досліджень, не мали прихильності серед його радянських колег. Тож захистити свої наукові роботи йому вдалося лише в незалежній Україні. 
На схилі літ Роман Петрів видав шість книг, серед яких — «Генезис капіталізму у містах Східної Галичини в кінці ХVIII — в першій половині ХIХ ст.», «Проблеми українсько-польських відносин у Східній Галичині (ХIХ — початок ХХ ст.)», «Масони, хто ж ви?», а також опублікував понад 300 статей на історичну та педагогічну тематику.
Широкого розголосу набула видана в 2010 році за сприяння Благодійної фундації імені Короля Юрія книга Романа Петріва «Східна Галичина у складі Австрійської імперії». Ця монографічна праця містить ррунтовне вивчення архівних правових документів XVIII—XIX століть, висвітлює концепцію розвитку Східної Галичини в складі Австрійської імперії, розкриває її адміністративно-територіальний устрій, судоустрій, правове становище населення, роль інтелігенції у державотворенні. Не менший резонанс викликала монографія «Австрійські, австро-угорські і галицькі конституції (кінець XVIII—XIX ст.)». Роман Петрів підкреслював, що в правовій системі Австрійської імперії можна почерпнути багато корисного та застосувати в нинішніх умовах державного розвитку. Це стосується і судової системи, й адміністративної реформи, і структури місцевої влади та місцевого самоврядування.
Цікаво, що своєрідним рецензентом цієї книжки виступив нащадок австрійських цісарів Отто фон Габсбург, який після ознайомлення з дослідженням Романа Петріва зауважив: «Книжка зачіпає аспект, про який часто забувають в Австрії. Йдеться про те, що зробила Австрія для тих областей, які, можливо, були найбільш австрійськими, як, наприклад, Галичина чи Буковина. Тут існувала співпраця, яка слугувала прикладом і яка веде до того, що в обох сторін зростає розуміння нашої співналежності. Наше майбутнє — в новій Європі».
З відходом із життя Романа Петріва історична наука втратила висококваліфікованого дослідника, а українське суспільство — активного громадського діяча. Вічна йому пам’ять!
Богдан Скаврон

Переглядів: 644 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024