Фалеристика присвячена Галичу не відзначається особливою кількістю медалей, орденів та значків. За весь час їхнього виготовлення (з середини 1970 – их років і досі), загальна кількість цих предметів становить не більше двох десятків; певні з них відомі тільки в середовищі нагороджених та колекціонерів. Окремі фалеристичні випуски є унікальними і практично з часу виготовлення одразу ставали фалеристичними цікавинками з огляду на обмежену кількість. Саме такою є ювілейна медаль присвячена до 1125 – ої річниці з часу першої письмової згадки про Галич.
Цю відзнаку було засновано розпорядженням за №580 – р. від 11.08.2023 року Івано-Франківською обласною радою і підготовано відповідне положення щодо нагородження. Це не було випадковістю – адже 2023 рік на Прикарпатті рішенням найвищого представницького органу самоврядування області було проголошено роком Княжого Галича, а медаль стала одним з візуальних атрибутів на ознаменування даної події. Нижче подаємо опис та наявну інформацію щодо даної нагороди.
Матеріал виготовлення – сплав кольорового металу, у домінуючому сріблястому кольорі.
Аверс медалі розміщує грифона (в міфології крилатої істоти з тілом лева та головою орла). Відомо, що пропозицію використати зображення грифона в дизайні медалі подав директор видавництва «Лілея – НВ» Василь Іваночко (Івано-Франківськ). Дане зображення є похідним від керамічних плиток знайдених під час археологічних досліджень в с. Крилос у 1938 та 1947 роках. На полі медалі, по центру, вмонтовано мініатюру цієї плитки, вона виконана зі сплаву золотистого кольору. Мініатюра домінує на аверсі і додає естетичного вигляду відзнаці.

Грифон зображений в колі, оточеному чотирикутником. Згідно християнської інтерпретації, чотирикутник – це Земля, над якою розташоване кругле склепіння. Зверху над чотирикутником з грифоном півколом розташована легенда (напис): «Галичу – 1125», відповідно знизу півколом текст з датуванням: «898 – 2023».
Вибір даного зображення для медалі є цікавим відносно історичного минулого символіки, натомість згідно змістовного навантаження використання не зовсім однозначне, оскільки окремі галицькі науковці трактували його, як символізацію Ісуса Христа; натомість інші дослідники вважають, що грифон є образом суперечливого характеру і може символізувати як Спасителя, так і антихриста; окремі вважають, що він є символом нечистої сили і має виражені диявольські риси. Оригінальною, проте не підтвердженою є й інша версія про те, що грифон був міфологічним символом Олександра Македонського, а згодом став емблемою руських князів.
Цікаво, що зображення даної керамічної плитки з грифоном в оздобленні використовується не вперше. В 2017 р. його було використано при оформленні предмета нумізматики – монети вартістю 5 гривень, присвяченої Давньому Галичу (ще раніше, в 1998 р. зображення грифона було використано в малому гербі сучасного Галича). На даний час оригінальні керамічні плитки з цим зображенням зберігаються у Львівському історичному музеї, колекції Археологічного музею Львівського національного університету та Єрмітажі (одному з найбільших державних музеїв російської федерації).
Реверс медалі за виконанням подібний до аверса. Центральним зображенням є коронована галка, розвернута ліворуч (в попередні історичні періоди використовувалася, як герб міста Галича та Галицької землі; в сучасний час – як герб Івано-Франківської області). У верхній частині аверса півколом розташований напис: «Івано-Франківська обласна рада», у нижній частині – горизонтальний напис двома рядками: «2023 – й рік Княжого Галича».
За допомогою кільця з вушком медаль з'єднується з прямокутною колодкою, обтягнутою стрічкою. Розмір прямокутної колодки до медалі - 35 х 50 мм. Спосіб кріплення простий – з використанням цанги. Стрічка медалі - шовкова муарова в національних барвах з поздовжніми смужками: синьою та жовтою, шириною по 1,75 см кожна.
Діаметр медалі – 3,5 см. Поле - матове, рельєфне. Гурт гладкий, без написів. Вага медалі без колодки – 24,3 гм.
До медалі для підтвердження нагородження додавалося посвідчення. Воно виготовлялося на крейдяному папері розміром 10 * 14 см і згиналося в книжечку. На лицевій стороні обкладинки у верхній частині розташовано зображення малого державного герба України, нижче напис «Посвідчення», у нижній частині малюнок державного прапора. У лівій стороні внутрішньої частини розгортки подано зображення медалі обрамоване декоративною рамкою, у правій – напис «Нагороджується (прізвище, ім’я, по батькові) ювілейною медаллю Івано-Франківської обласної ради «Галичу – 1125». Голова обласної ради О.Сич». Посвідчення засвідчувалося підписом голови та печаткою представницького органу влади.

Офіційне вручення медалі відбулося під час урочистого виїзного засідання 24 – ої сесії обласної ради на Замковій горі в Галичі (8 вересня 2023 р.). Нагородження здійснювалося згідно розпорядження голови обласної ради, на підставі листів – подань організацій та установ.
Відомо, що нагородження здійснено в чотирьох основних напрямках, зокрема: «За вагомий внесок у дослідження та популяризацію історії періоду Галицько-Волинського князівства» (нагороджено 24 особи); «За увіковічення у творах мистецтва історії Галицько-Волинського князівства» (нагороджено 4 особи); «За самовіддане служіння територіальній громаді, значний особистий внесок у відродження слави Галича та сприяння його розвитку» (нагороджено 20 осіб); «За висвітлення історії Галицько-Волинської держави в експозиціях» (нагороджено 3 музейні заклади).
Згідно наявної інформації було виготовлено 100 нагород, з них вручено 51. Разом з тим, серед фалеристів побутує думка (базована на основі попереднього досвіду інших спеціальних випусків присвячених локальним подіям чи окремим особам), що нагород було виготовлено менше, ніж подає офіційна інформація.
Дана медаль є важливим джерелом фалеристики та геральдики Галича, одним з виявів ствердження значимості міста для історії нашої області та України; вже тепер даний предмет є бажаним предметом колекціонування в середовищі фалеристів та зацікавлених історією славного міста.
Андрій Чемеринський,
Почесний краєзнавець України |