Четвер, 30.05.2024, 08:20:36

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Вересень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Архів новин
Головна » 2018 » Вересень » 30 » «Галич у старовинній поштівці» - нове видання з історії міста
13:41:36
«Галич у старовинній поштівці» - нове видання з історії міста

Національний заповідник «Давній Галич», продовжуючи свою працю з дослідження, збереження та популяризації історії міста видав комплект листівок під назвою «Галич у старовинній поштівці». Подібна збірка листівок видається у місті вперше, тепер всі зацікавлені зможуть придбати поштівки з краєвидами міста, його окремими об’єктами міської інфраструктури австрійського та польського періодів – досі їх можна було побачити в приватних збірках колекціонерів та окремих виставках.

Видання присвячене до 1120 – ої річниці з першої письмової згадки про місто. Надруковано комплект у відомій івано-франківській друкарні «Лілея – НВ». Авторами проекту є Ірина Чернега (заступник генерального директора НЗ «Давній Галич») та Андрій Чемеринський (старший науковий співробітник відділу охорони культурної спадщини НЗ «Давній Галич», Почесний краєзнавець України). При підготовці видання використано зображення оригінальних поштівок з приватної колекції народного депутата Верховної Ради України VII скликання, кандидата юридичних наук Романа Чернеги. Дизайнерське оформлення видання здійснила Христина Соломахіна.

Філокартія є одним з важливих джерел для вивчення міської історії Галича. Наприкінці ХІХ ст., коли фотографія ще не була достатньо поширеною, саме поштівки виконували функцію популяризації міста, фіксували його окремі історичні об’єкти. Завдяки давнім поштівкам сучасник може побачити втрачені на даний час споруди, уявити, яким було місто кілька десятків років тому. Поштівки з видами Галича видавалися в період Австро - Угорської монархії та ІІ Речі Посполитої; тепер нараховують близько двох сотень їхніх різновидів. Першою відомою на даний час за датуванням міською поштівкою є «Привіт з Галича / Pozdrowienie z Halicza» (03.V.1899), вона була видана в друкарні Карла Швідерноха у Відні. Згодом побачили світ десятки інших.

Розмір тогочасних поштівок 90х140 мм, вони виконані найчастіше одноколірним друком, або рідше кількома кольорами. Поштівки, як правило, видавалися з тримовними підписами – німецькою, українською та польською мовами.

Виданий комплект листівок складається з 29 карток; з них 21 видана в період австрійського володіння містом; 7 – польського; 1 – в період німецької окупації. Хронологічно видання охоплює 1899–1942 рр. Представлені такі видавці: Karol Schwidernoch (Відень), Jakob Lowa (Станиславів), Е.Schreier (Станиславів та Відень), Arnold&Schlag (Львів), друкарня «Мистецтво» (Львів), «Сучасне мистецтво» (Перемишль), A.Ulrich, BadLauterbergi. H. та ін. На поштівках зображено сакральні споруди міста (божниця караїмів, церкви Різдва Христового та Св. Миколая, римо-католицький костел), урядові будівлі (ратуша, цісарсько-королівська пошта), об’єкти транспортних комунікацій (залізничний вокзал, міст через р. Дністер), пам’ятки минулого (Галицький замок).

Частина зображуваних об’єктів втрачена для сучасності, оскільки були знищені у вирі військових подій або розібрані (божниця караїмів, церква Св. Миколая, залізничний вокзал, ратуша, річкові пароплави),чи змінили первинне цільове призначення (пошта) чи були ревалоризовані (Галицький замок).

Однією з найцікавіших поштівок австрійського періоду є поштівка із зображенням корони Данила Романовича. Ця інсигнія була прислана папою Інокентієм IV на коронацію в Дорогочині (1253 р.). Згодом її переробили на митру і вона перебувала в Перемишлі, звідки під час Першої світової війни у 1915 р. її було вивезенодо Петрограда. Оскільки на даний час невідоме точне знаходження корони, поштівка є одним з джерельних зображень її вигляду. Ця картка була вислана зі Львова місцевому відомому діячу, нотаріусу Леву Гузару.

Видання буде цікаве мешканцям та гостям міста, історикам та краєзнавцям – всім, кого цікавить історична спадщина та пам’ятки давнього міста на Дністрі.

Андрій Чемеринський,

ст. науковий співробітник

відділу охорони культурної спадщини

НЗ «Давній Галич»


Переглядів: 389 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024