Виставку «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації» відкрили у «Мистецькому Арсеналі» в Києві.
Понад 4000 фотографій, близько 500 саморобних книжок, сотні графічних творів, ікон та щоденники часів радянських репресій залишила по собі Параска Плитка-Горицвіт.
Більшу частину життя вона мешкала у селі Криворівня на Івано-Франківщині, але їй вдалося підтримувати зв’язок із людьми на різних континентах та політв’язнями, з якими познайомилась за 10 років у таборах Казахстану, куди потрапила як зв’язкова УПА. Захоплювалась Махатмою Ганді і, за деякими даними, знала кілька мов. Кілька років тому двоє київських художниць та кінорежисер виявили частину її величезного фотоархіву і взялися його відновити та описати. Так спочатку з’явився фільм «Портрет на тлі гір», а потім і виставка «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації», яку відкрили у «Мистецькому Арсеналі».
Виставку готували два роки, експонати надала громада села Криворівня, де в будинку Параски Плитки-Горицтвіт діє музей. У селі докладають зусиль, аби зберегти спадщину мисткині, але цей будинок не має опалення, і через це її роботи, що зберігаються там, поступово руйнуються, розповідає керівниця відділу музейної справи “Мистецького Арсеналу” Ольга Мельник.
На виставці можна побачити збережені фотографії авторства Параски Плитки-Горицвіт та негативи, її ікони (деякі – на двох сторонах полотна) та інші живописні та графічні роботи, листи, саморобні книги і щоденники, а також потрапити через окуляри віртуальної реальності до будинку мисткині у Криворівні, почути аудіозаписи її голосу.
«Хата для Параски була, власне, домом, у якому вона жила, її майстернею, в якій вона творила свої книги, келією, де вона писала ікони і молилася, а також ця хата була її фотолабораторією, де вона проявляла та друкувала свої фотознімки», – розповідає одна зі співавторок ідеї виставки Інга Леві.
Вона називає Параску Плитку-Горицвіт «людиною Відродження» через її мультидисциплінарний підхід до творчості, пише Радіо Свобода. |