Четвер, 21.11.2024, 16:17:06

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
 
Архів новин
Головна » 2021 » Квітень » 30 » Історія однієї унікальної будівлі - римо-католицької плебанії
11:53:39
Історія однієї унікальної будівлі - римо-католицької плебанії

Ця будівля, імовірно, була збудована, як і римо-католицький костел Пречистої Діви Марії, у 1762-1775 роках відомим архітектором Речі Посполитої Бернардином Меретином. До захоплення Коломиї польськими військами це був церковний дім римо-католицької церкви (у перекладі з німецької мови), тобто плебанія. За спогадами Романа Печеніщука, за часів польської влади (до 1939 року) - канцелярія парафіяльного костьолу Діви Марії.

Під час Другої світової війни плебанія була трохи пошкоджена. Після закінчення цієї кровополитної війни трішки перебудували й розмістили там військову комендатуру, яка була огороджена величезним парканом. Згодом цю унікальну будівлю перетворили в житловий будинок.

За спогадами коломиянки Олександри Базюк, "Щодо будівлі, то пам’ятаю, що з західної сторони були великі, високі колони майже на два поверхи. Будівля жовтого кольору, з колонами. Там по розповідях лікаря Мунчека (покійний чоловік вчительки математики школи #1, сьогодні теж покійної Асі Яківни) жила якась багата пані. Там була якась цікава піч, яка розпалювалася внизу, а обігрівала всі кімнати першого і другого поверхів. Покійний Семен Емануілович жив в тому будинку якийсь час після війни і розказував цікаві речі і про бувшу власницю експропрійованого будинку, і про раціональну будівлю.

З його оповідань була вона знатного, багатого роду. Відмовилась від еміграції і поселилась в одному з своїх будинків, яких на Західній Україні було чимало. Із-за тяжкого та голодного життя, вибрала саме Коломию. Звичайно, що радянська влада забрала будинок, залишивши їй тільки одну кімнату. І по словах Семена Емануїловича Мунчека, завідуючого відділом переливання крові Коломийської ЦРЛ, кімната її була заповнена безліччю старих карток з видами нашого міста. Померла вона ще за часів його молодості, тоді, коли пан Семен, уродженець Варшави, після закінчення медичного інституту, почав працювати в нашому місті і отримав кімнату в цій будівлі".

Остаточно підтвердила спогади й мама коломиянки Ольги Зловт'юк: «…а там колони без арки, зверху балкон був. А перед сходами часто повністю вода стояла, а у воді росли кущі покручені, дещо містично так. (…) Пам’ятаю, дуже гарний будинок був, з колонами, круглими сходами, а перед ним кущі такі покручені. (…) І колись цей будинок дійсно був у жовтих тонах». Більшість коломиян пам’ятає, як навколо цієї будівлі росли дерева, розміщувалася криниця.

На жаль, у кінці 1970-х років, згідно з розповіддю відомого краєзнавця Василя Нагірного, плебанію повністю зруйнували з незрозумілих причин та на її фундаменті побудували РАЦС у радянському стилі: "А в глибині костельного подвір’я розміщувалося не менш монументальне творіння – плебанія польських пробощів з масивними колонадами, терасами і портиками. Невідомо тільки, для чого в радянський період її перепланували до невпізнання і перепрофілювали під палац урочистих подій". Як наслідок, ця будівля, яка функціонує зараз, майже повністю стерла з пам’яті коломиян шикарну та розкішну римо-католицьку плебанію. Я щиро сподіваюся, що з часом відновиться історія плебанії, оскільки ця будівля мала історичне значення та була досить унікальною.

Ілля Криворучко


Переглядів: 513 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024