У листопаді 1927 року відбулася подія, на яку з нетерпінням чекали поціновувачі історії та української культури в Станиславові та далеко за його межами. За ініціативою місцевої молоді в залах «Просвіти» (нині вул. Шевченка, 82) відкрилася виставка української преси і книжок.
Тут можна було побачити багато рідкісних і цінних екземплярів. Як зазначає газета «Діло», «окрему увагу звертає на себе виставка української преси. Між іншим можна побачити тут усі українські часописи та журнали, які виходили за часів української влади. Багато тут цінних бібліографічних рідкостей. До експозиції входить також і загранична преса, що, починаючи від 1918 року, містила згадки про український визвольний рух. Дуже цікава на виставці збірка всіх «Кобзарів», які появилися накладом ріжних видавництв, починаючи від 1848 року.
Виставка розміщена в трьох залях, окрему четверту залю призначено для «Держвидаву» з Харкова. Привертають до себе увагу підряд уложені книжки й календарі, які мимохіть викликають у глядача спогади про відповідні події. Виставка видань Наукового Товариства ім. Шевченка у Львові, крайових і заграничних, своєю цілісністю робить дуже поважне вражіння. В другій залі розміщені видання від 1848 року – шкільна література, полемічніброшури, книгознавство, пластові видання, емігрантські журнали. В третій кімнаті – преса від 1918 року, Особливу увагу глядача привертає виставка українських стародруків, між іншим є тут Біблія Острозького, требник зі стратинської друкарні 1606 року, твори П. Могили, П. Ґалятовського, одне рукописне Євангеліє та інші унікальні видання.
На загал цікава і багата виставка української книжки в Станиславові робить корисне і гарне вражіння, приваблюючи до себе багато відвідувачів не тільки з самого Станиславова і повіту але й з дальших сторін».
Без сумніву, такий цікавий захід з радістю відвідали би й сучасні поціновувачі нашої історії.
Підготувала Олена БУЧИК |