Що таке флешмоб? Словники пояснюють, що це заздалегідь спланована масова акція, під час якої велика група людей виконує певні дії.
Перші відомі нам флешмоби у Станиславові пройшли ще у 1848 році. Тоді Європою прокотилася хвиля демократичних революцій, які знайшли своїх прихильників і в Станиславові. Ті, хто підтримував революційний рух, пов’язували собі білі банти або чіпляли їх на одяг. Замість звернення «пан» чи «пані» вони використовували «громадянин» чи «громадянка», щоб підкреслити ідеї рівності й братерства.
Газета «Австрійський оглядач» від 21 червня 1848 року повідомила про ще одну оригінальну акцію, за допомогою якої мешканці міста виражали своє прагнення до демократичних змін і виступали проти закостенілих догм абсолютизму. Вони пов’язували собакам на шию чорно-жовті стрічки й прогулювалися з тваринами центральними вулицями міста. Чорний і жовтий – це були державні кольори Австрійської імперії.
Ще один флешмоб пройшов у нашому місті в 1861 році. Про нього ми дізнаємося зі спогадів бургомістра Іґнація Камінського. Свідомі поляки, в яких пробудилися патріотичні почуття, вдягали старовинний національний одяг – квадратні шапки-рогативки, жупани, шовкові пояси і польські чоботи. Цей рух дуже схвилював станиславівського старосту Остермана, і він наказав складати списки осіб у патріотичному одязі й доповідати йому.
Камінський глузував зі старости, що всі злодюжки міста мусять йому висловлювати свою щиру вдячність, бо в інспектора поліції немає часу їх ловити, адже він мусить відслідковувати шапки, жупани й чоботи.
Отже, флешмоби аж ніяк не можна вважати сучасним винаходом. Колись такого слова ніхто не знав, але різноманітні масові акції проводилися в Станиславові ще у давні часи.
Підготувала Олена БУЧИК |