Філія товариства «Просвіта» в Станиславові була заснована 25 березня 1877 року. Вона дала поштовх до заснування читалень і всіляко заохочувала до читання мешканців повіту, зокрема селян.
Для цього активісти «Просвіти» застосовували цікаві й небанальні методи. Газета «Діло» у 1935 році повідомила, що на Станиславівщині запрацювала так звана «жива бібліотека». Учасники «Просвіти» читали українські книжки просто на вулицях, чим збирали навколо себе юрби зацікавлених слухачів. Проте на найцікавішому місці читання припинялося, і заінтриговані слухачі мусили придбати книжку, щоб дізнатися, що ж було далі.
Ще вивішувалися плакати з зображенням якоїсь рослини, квітки чи дерева або з портретом історичної особи. Під зображенням був напис, який повідомляв, у якій саме книжці можна прочитати про цю рослину, дерево чи особу, і де цю книжку можна знайти.
При читальнях «Просвіти» в Станиславівському повіті були так звані «скриньки порад». Наприклад, читав хтось ту чи іншу книжку або часопис і чогось не розумів. Тоді читач кидав записку зі своїм запитанням у скриньку, а за кілька днів у читальні вивішували плакат із відповідями на питання, що назбиралися за ці дні. Таким чином свої знання міг збагатити не лише автор запитання, а й інші відвідувачі читальні.
Філія «Просвіти» в Станиславові започаткувала також «Конкурс доброго читання», щоб навчити людей читати усвідомлено і краще запам’ятовувати прочитане. Це було щось на кшталт клубу читачів. Відвідувачі після прочитання тієї чи іншої книжки мали відповісти на певні питання щодо її змісту або ж переказати сюжет. Того хто найкраще виконав ці завдання, нагороджували певними призами.
У 1935 році товариство «Просвіта» започаткувало амбітну «мільйонну акцію», що мала на меті залучити якомога більше нових учасників до товариства, а ідеалі – мільйон. Станиславівська філія аж ніяк не пасла задніх. Газета «Діло» повідомляла, що «перед оголошенням цієї акції було на терені філії 340 учасників, то нині вже є їх 3 320, а директор Кушнір упевняє, що небавом це число збільшиться до 5 000. Вже на основі цих сухих чисел можна сміло твердити, що станиславівська філія працює повною силою і має очевидні успіхи».
Підготувала Олена БУЧИК |