Краєзнавець Андрій Тимків опублікував підбірку з п'яти туристичних цікавинок Калуського району. Цього разу акцентував на будівлях-ратушах.
Ратуша в Долині
Є унікальною пам'яткою промислової архітектури України 19 - початку 20 століть. Солеварня — ансамбль різних за призначенням споруд: варильня солі, маніпуляційний корпус, приміщення складу солі, шахти, збірка солянки та інші службові і господарські будівлі. Збереглась і промислова ратуша, щоправда, частково. Раніше на вершині навіть був годинник, вершина зроблена з дерева. Поруч є ще одна ратуша (магістрат) але вежі вже немає, повідомляє Андрій Тимків.
Промислова ратуша в Калуші
Ратуша старого калійного комбінату побудовано наприкінці ХІХ — на початку XX століття та була складовою частиною адміністративного будинку приватного підприємства з експлуатації запасів калійних солей у Калуші. Це двоповерхова будівля з фронтоном, увінчана квадратною вежею з шатровим завершенням і годинником.
Болехівська ратуша
Одноповерхова споруда збудована у 1861-1863 роках у стилі романтизму з використанням декоративних елементів неоренесансу. Це невелика, одноповерхова, прямокутна споруда. Над головним входом здіймається ратушна вежа. На вежі на рівні третього поверху вмонтовано годинник-куранти з чотирма циферблатами діаметром понад 1,2 м. Під циферблатами поміщено Герб України. Вежу завершує оригінальний гостроверхий дах, прикрашений фігурними башточками зі шпилями. Завдяки йому вежа і вся ратуша мають елегантний вигляд.
Ратуша в Перегінському
В 1905-1907 роках на кошти зібрані серед жителів селища та сусідніх сіл було побудовано нове цегляне двоповерхове приміщення школи на 10 класних кімнат з чотирма великими вікнами в кожній. Опалення приміщення пічне, добре діє природна вентиляція. Воно збереглося до наших днів. І в ньому продовжують навчатися учні Перегінського ліцею. Також на вершині є збережений годинник.
Ратуша в Калуші
Побудована ратуша на початку XX століття — це була невелика споруда з оригінальною кутовою вежею, на верху якої містився годинник з циферблатами на чотири боки. За радянських часів розміщувались адміністративні установи, а управління сільського господарства райвиконкому. Нині від ратуші залишилися тільки частина фасаду. 23 липня 2013 року калуська ратуша згоріла. |