Дослідження діяльності деяких станиславівських адвокатів укотре підтверджує, що людська доля дуже мінлива. Ось, наприклад, адвокат Еразм Орський у жовтні 1934 року прославився на всю тодішню Польщу.
Крім адвокатської діяльності, він займався написанням романів, і його романом «Біла гілка» зацікавилася продюсерська компанія Metro-Goldwyn-Mayer у Голівуді. Представник цієї компанії з Нью-Йорка написав панові Орському і попросив вислати примірник роману, щоб переробити його на сценарій фільму.
Мешканці Станиславова пишалися таким успіхом місцевого правника, однак уже в березні 1936 року пан Орський опинився у вирі гучного скандалу. Дві селянки з села Добротів (знаходиться в Надвірнянському районі) подали на адвоката до суду, звинувачуючи його в шахрайстві. Згідно з тодішнім польським законодавством, пану Орському загрожувало до п’яти років ув’язнення.
У ході розгляду справи виявилося, що селянки звернулися до адвоката у питанні земельної ренти, а він зажадав він них оплату 300 злотих, що було значно дорожче, ніж в інших адвокатів. Крім того, за поновлення ренти клієнткам довелося заплатити ще 200 злотих. Водночас, коли позивачки давали свідчення в суді, вони мусили визнати, що завдяки діям адвоката оформили ренту на дуже вигідних умовах, що дозволило їм збільшити свій прибуток щонайменше на 1 тис. злотих.
Еразм Орський під час надання свідчень виглядав помітно знервованим і підкреслив, що опинився на лаві підсудних уперше в житті. Він також зауважив, що справа цих клієнток вимагала від нього більше часу і зусиль, чим і пояснювалася більша оплата.
Цей процес викликав величезне зацікавлення не лише у станиславівських адвокатів, а й у цілої адвокатської спільноти Галичини. Кілька місцевих правників навіть зголосилися безкоштовно захищати колегу. В результаті процесу Еразма Орського тріумфально виправдали, адже, як стверджував захист, кожен адвокат має повне право встановлювати ціни за послуги на свій розсуд, а клієнтові вже вирішувати, погоджуватися чи ні.
Підготувала Олена БУЧИК |