В теперішній пресі немало повідомлень про різноманітні скандали, пов’язані з мобілізацією до війська. Дивно, але не рідкістю такі скандали були навіть на зламі ХІХ і ХХ століть, тобто ще задовго до початку Першої світової війни.
Зокрема газета «Кур’єр станиславівський» у серпні 1901 року повідомляла про гучний скандал, який спалахнув у Тлумачі та ще кількох містечках і селах в околицях Станиславова, пише Західний кур’єр.
А почалося все з того, що до староства у Тлумачі прийшов селянин Василь Микитюк і запитав, де можна знайти місцевого сержанта. Коли його запитали, що в нього за справа до сержанта, селянин простодушно відповів, що мав заплатити сержантові 40 корон за те, щоб він звільнив його сина від війська. Шокована місцева влада негайно розпочала розслідування і створила військово-слідчу комісію.
Представники комісії поїхали також до Отинії, Тисмениці і околичних сіл, питаючи, чи сержант не вимагав у мешканців хабарі за звільнення від військової служби. З’ясувалося, що ніяких хабарів сержант не вимагав, бо в цьому не було жодної потреби. Сільські ради сіл Милування, Марківці, Хом’яківка та багатьох інших просто-напросто закладали в свої бюджети близько ста корон на щорічну «данину» сержантові, щоб він не забирав місцевих жителів до війська. Ба більше, селяни і навіть деякі сільські чиновники думали, що така процедура цілком законна.
Коли вельми здивовані представники військово-слідчої комісії це категорично заперечували, сільські чиновники лише розводили руками: але ж Повітовий виділ (виконавчий орган Повітової ради) завжди без жодних зауважень затверджував їхні бюджети. Чим закінчилася ця скандальна історія, преса не повідомляє.
Підготувала Олена БУЧИК |