В сучасній медицині є таке поняття як інфекційний психоз. Так називають психічний розлад, який розвивається при важкому протіканні інфекційного захворювання. Зазвичай такий психоз проявляється мареннями, зоровими галюцинаціями і затьмаренням свідомості.
Випадок такого інфекційного психозу, який закінчився трагедією, описала газета «Кур’єр станиславівський» за 1900 рік. У листопаді того року в деяких селах на околицях Станиславова, зокрема у Маріямполі, спалахнула епідемія черевного тифу, пише Західний кур’єр.
Лише в одному Маріямполі захворіло близько тридцяти осіб, а пояснювали такий спалах інфекції проблемами з колодязною водою і загальною антисанітарією. Не оминув черевний тиф і місцевого господаря Гжегожа Зайонца, який страждав на сильну гарячку. Невдовзі до неї приєдналося й замішання розуму, внаслідок чого хворий накинувся на власну дружину і кілька разів ударив її сокирою по голові.
На допомогу пораненій прибув лікар Ожеховський, який дбайливо обробив рану, зашив її та відправив жінку до шпиталю сестер милосердя. Незважаючи на надану допомогу, жінка від отриманих поранень померла, а Гжегожа Зайонца було взято під варту. Газета докоряла владним інституціям, що вони не попередили спалах небезпечної недуги, яка призвела до такої трагедії.
Підготувала Олена БУЧИК |