В’язні станиславівської тюрми «Діброва» мали можливість отримувати освіту. При тюрмі діяла трикласна школа, яку станом на 1903 рік відвідувало 218 в’язнів. В кінці липня учні здавали екзамени.
Екзаменаторами були прокурор Шнайдер, прелат Литвинович, директор тюрми Брила та світські й релігійні наставники, які безпосередньо вели заняття. Проте робота цих педагогів не завжди була безпечною. Про це красномовно свідчить інцидент, який трапився у тюрмі в грудні 1906 року, пише Західний кур’єр.
Близько четвертої години дня в’язні були присутні на занятті зі співу, яке вів педагог Євген Якубович. Проте одному з арештантів не співалося, і він кинувся на викладача з долотом, завдавши йому важких тілесних ушкоджень. Цей в’язень був засуджений на п’ятнадцять років суворого режиму, а на пана Якубовича напав, бо давно виношував план помсти за те, що той колись перешкодив йому під час спроби утечі з тюрми.
Стан викладача був загрозливим. Проте вже через тиждень преса повідомила, що пан Якубович, який отримав поранення в бік, почувається вже краще, і небезпека для його життя минула. До речі, це не перший замах в’язня на працівника тюрми. Так, у червні 1899 року один із в’язнів здійснив замах на дозорця, коли в’язнів виводили з камер і відправляли на роботу.
Коли дозорець і в’язні вже були внизу, у хол заскочив арештант із іншої бригади Весоловський, що відбував 4-річний строк покарання. Він також ударив працівника тюрми якимось гострим предметом у бік, так само, як і його «колега». Мабуть, такий метод нападу був своєрідним звичаєм серед станиславівських в’язнів.
Підготувала Олена БУЧИК |