Четвер, 21.11.2024, 10:54:57

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Вересень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Архів новин
Головна » 2018 » Вересень » 23 » Легенди Станиславова. Іменний бастіон
17:30:42
Легенди Станиславова. Іменний бастіон

Станиславівська фортеця мала вісім бастіонів. Тобто, шість повноцінних фортечних споруд і два напівбастіони, які утворились після добудови магнатської резиденції у 1680-х.

Цікаво, чи мали вони власні назви? В інших містах таке часто практикувалось. Наприклад, у Кам’янці-Подільському є Вірменський бастіон, а в Ужгороді – бастіон Марії Терезії.

На старих мапах станиславівські бастіони ніяк не підписані, навіть на детальній копії інженера Дрекслера вони просто пронумеровані від одного до восьми. Втім, є невеличка зачіпка.

Історик Алоїз Шарловський у книзі «Станиславів і станиславівський повіт з погляду історичного та географічно-статистичного» згадує дуже рідкісний вількер, тобто розпорядження магістрату за 1718 рік. Там міська рада наказує, «щоб кожен господар перед і за будинком очищав канави, а два вози, що кружляли містом, збирали сміття з-перед домів і вивозили за бастіон святого Андрія». На сьогодні це єдина згадка про назву бастіону, і то не зрозуміло якого.

На мапі 1792 року, тобто копії Ігнація Дрекслера, видно щільну забудову навколо фортеці. На північний захід веде дорога, де за житловим кварталом є купа вільного місця. Може, сміттярка була там? Навряд, адже та дорога – це вулиця Бельведерська, що вела до заміського палацу Потоцьких, та й від бастіонів то трохи задалеко.

Велика площа є позаду магнатської резиденції, втім, малоймовірно, щоб власники міста зробили біля себе смітник. За логікою, він мав бути десь біля міської брами, аби далеко не везти. З боку Галицької усе забудовано, а ось південніше Тисменицької, за бастіоном №VIII є вільний клаптик – зараз там площа Міцкевича. Посеред бастіону тоді стояла синагога. З євреями тоді не надто церемонились, тож звалище запросто могли влаштувати прямо там.

Хоча, тепер бастіоном святого Андрія називають той, де розміщується фортечна галерея «Бастіон». І в цьому нема нічого дивного: з восьми бастіонів вцілів один, назва теж лише одна – чому ж не сумістити?

Іван Бондарев


Переглядів: 379 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024