У Івано-Франківську багато старовинних будинків, зведених за Польщі та Австрії. Більшість із них є пам’ятками архітектури, мають охоронний номер і, згідно з законом, мали б охоронятися державою від знесення чи реконструкцій.
В місті збереженням старовинних будинків займається відділ охорони культурної спадщини департаменту містобудування та архітектури міськради. Зараз там намагаються звести усі пам’ятки в один реєстр, але це не просто, пише Іван Бондарев у Репортері. Будинки брали під охорону в різні періоди, інколи по кілька разів, номери то є, то нема, одним словом – у паперах бардак. Позаштатний працівник відділу Ігор Каюк розповів про два об’єкти, що є справжнім пам’яткоохоронним квестом.
Розпорядженням представника Президента України в Івано-Франківській області № 77 від 23.03.1994 року був включений до переліку пам’яток місцевого значення будинок на Національної Гвардії, 16. Тоді ж йому присвоїли номер 1128-іф. У 2000 році створили Державний реєстр пам’яток, куди увійшли об’єкти з цілої України. Цей будинок потрапив туди теж, але з новим номером – 110297.
Інформації про нього обмаль, вказано лише, що це житловий будинок кінця ХІХ століття. Та якщо пройтися вулицею Національної Гвардії, то за вказаною адресою знайдеться… радянська п’ятиповерхівка, побудована на межі 1980-1990-х. В ній отримали квартири багато військових франківського гарнізону.
Може, там колись стояла стара кам’яниця, яку завалили десь у вісімдесятих, а потім взяли під охорону новобуд за тою ж адресою? Навряд. Колишній військовий Ярема Кваснюк каже, що раніше там були будівлі 70 мотострілецької дивізії. Ті споруди навіть адреси не мали, лише польову пошту. А вздовж вулиці Національної Гвардії (тодішня Червоноармійська) тягнувся зелений дерев’яний паркан – аж до Коновальця. У військовому містечку було багато старих австрійських казарм, але навряд чи хтось брав одну з них на облік.
Та якщо на Нацгвардії є хоч якийсь будинок, то на Гординського його взагалі нема. А охоронний номер є!
Тим самим розпорядженням представника президента, пам’яткою місцевого значення № 1137-іф став житловий будинок 1920-х років на Гординського, 23. Дійсно, там є багато міжвоєнних кам’яниць, втім… нумерація непарного боку завершується номером 17.
Щоправда, навпроти стоїть конструктивістська триповерхівка, яка має адресу Гординського, 22. Може, саме її мав на увазі чиновник, який складав перелік, а машиністка, коли друкувала, просто натиснула не ту клавішу?
Людям властиво помилятись.
Іван Бондарев |