Субота, 21.12.2024, 17:13:15

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Лютий 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
 
Архів новин
Головна » 2019 » Лютий » 10 » Легенди Станиславова. Променад від А до Б
11:53:18
Легенди Станиславова. Променад від А до Б

Коли знесли мури станиславівської фортеці, центр міста перемістився з площі Ринок на південь. В районі теперішньої стометрівки виникла прогулянкова зона, яку сучасники називали лінія А-Б. Пані, немов на подіумі, демонстрували там свої нові сукні, а чоловіки мірялися годинниками та сигарами.

Найдавнішу згадку про цю лінію віднайшла краєзнавиця Олена Бучик – у газеті «Хроніка Станиславівська» від 25 жовтня 1885 року. У статті йдеться про те, що фешенебельна частина міста починалася від крамниці Каетана Копача і тягнулась до готелю «Під оленем». Із крамницею більш-менш зрозуміло. Вона містилась у наріжнику будинку на початку теперішньої Галицької, який оточував пасаж Гартенбергів і був зруйнований у часи Першої світової війни.

А де стояв готель? У міських хроніках він далі не згадується – скоріш за все, будинок знесли, аби звільнити місце для більш вишуканої кам’яниці. Трохи світла проливає «Кур’єр Станиславівський» за 1910 рік. У замітці «Наше корзо» описується лінія А-Б на вулиці Сапіжинській, тобто Незалежності.

«О сьомій годині вечора елегантна публіка заповняє ту найбільш рухливу вулицю і починає безглузду крутанину від аптеки Аміровича (стояла на перехресті Галицької та Бельведерської – Авт) до карлсбадського складу порцеляни».

У 1905 році в межах так званого Банківського кварталу заможний єврей Грауер збудував великий триповерховий особняк (Шашкевича, 2). Перший поверх здавався в оренду. Спершу там була фірмова крамниця хімічної фабрики «Тлен», потім дрогерія Яна Домбровського, а приблизно з 1910 року – магазин фарфорових виробів «Карлсбадський склад порцеляни і скла».

Отже, лінія А-Б тягнулася уздовж теперішньої Незалежності – від пасажу Гартенбергів до перехрестя з Шашкевича. Саме тут рафіноване панство розверталось і крокувало назад. Напевно, цим і пояснюється катастрофічний брак старих поштівок із видами дальнього кінця стометрівки.

Іван Бондарев


Переглядів: 343 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024