Це маленьке фото недавно викликало у соцмережах невеличку сенсацію. На знімку – штаб Нестора Махна, орієнтовно – 1922 рік. Дехто вважає, що «батька» з офіцерами позують у Станиславові. Хоча, на фотографії – жодних підписів щодо локації.
Звідки ж прив’язка?
Після поразки від Червоної армії залишки махновців відступили до Румунії. Більшовики вимагали видати ватажка анархістів, але Бухарест відмовляв. Махно вирішив не чекати, доки румуни передумають, і 11 квітня 1922 року нелегально перейшов польський кордон в районі Снятина (тоді Буковина була румунською). Разом з Нестором була його дружина, кілька офіцерів та підофіцерів. Того ж дня їх затримала польська поліція та припровадила до Станиславова. Штаб Махна розмістили у готелі «Бристоль», що стояв на теперішній вулиці Лесі Українки, саме там зараз гуртожиток готельного типу. Махновці перебували ніби під домашнім арештом – без права покидати готель, в оточенні поліції та агентів.
Краєзнавець Михайло Головатий встановив, що у Станиславові «батька» пробув 10 діб. За цей час він письмово просив повітове староство дозволити йому, дружині та сімом побратимам «оселитись у м. Львові або в однім із міст Польщі на становищі мирних робітників». Натомість, 21 квітня Махна з товаришами перевели до табору інтернованих у Стшалково.
А тепер спробуймо аргументувати, чому це фото зроблено не у Станиславові. По-перше, Махно просив про політичний притулок за сімох своїх людей, а тут їх значно більше. По-друге, у Станиславові вони жили у «Бристолі». Заклад хоч і не вирізнявся шиком, але й до нічліжок не належав. А тут якісь фанерні стіни, пісок під ногами, груба дерев’яна лавка. Ну, не готель. Тому, скоріш за все, світлину зробили у таборі інтернованих у Стшалково, що в Західній Польщі. А шкода.
Іван Бондарев |