З моменту зацікавлення істориків історією Галича, впродовж середини ХІХ – початку ХХI cт., надруковано десятки статей та окремих монографій, присвячених історії міста в різні історичні періоди. Щороку відбуваються наукові конференції та видаються наукові збірники присвячені ролі Галича в державотворчих процесах України. Значний масив роботи у напрямку дослідження, збереження та популяризації історії Галича та його пам’яток здійснює Національний заповідник «Давній Галич», як провідна наукова установа.
Проблематика історії міста є дуже різноманітною – окремі науковці чи академічні колективи завжди матимуть широке поле для досліджень. Саме для того, щоб згуртувати науковців для дослідження минулого та фіксації сучасного міста, ознайомити всіх зацікавлених з науковими напрацюваннями, на Прикарпатті видаватиметься науково-краєзнавчий часопис «Галич».
Ідея видання часопису народилася в середовищі громадських діячів та науковців, а основним ініціатором справи став директор видавництва «Лілея – НВ» п. Василь Іваночко (м. Івано-Франківськ).
Відбулися перші робочі зустрічі ініціативної групи – редакційної ради журналу «Галич». До її складу на даний час входять: викладач Прикарпатського національного університету Мирослав Волощук (курує рубрику «Галич IX – XIV ст.»); директор департаменту містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Володимир Гайдар (рубрика «Архітектура міста); викладач Прикарпатського національного університету Ігор Коваль (рубрика «Мистецтво Галича»); керівник науково-редакційного відділу „Звід пам'яток історії та культури. Івано-Франківська область" Зеновій Федунків («Галич у XIV – XVIII ст.»), науковий працівник відділу охорони культурної спадщини Національного заповідника «Давній Галич» Андрій Чемеринський (рубрика «Галич у період Австрійської та Австро-Угорської імперій: 1772 – 1918 рр.»; «Галич у період ІІ Речі Посполитої: 1918 – 1939 рр.»). Також, до роботи в редакційній колегії запрошено науковців з Львівської політехніки – Миколу Бевза та Юрія Лукомського та ін.
Обговорено концепцію видання журналу та акцентовано увагу на потребі видання окремої бібліотеки часопису (на зразок серії видань історико-краєзнавчого об’єднання «Моє місто»). В найближчому часі буде затверджено перелік видань, які є найбільш пріоритетними для друку. Також, редакційна рада планує створити окрему веб-сторінку журналу в мережі Інтернет.
Редакційна рада сподівається видати перше число часопису та здійснити його презентацію громадськості ще в цьому році. На даний здійснюється збір статей для першого числа часопису.
ДЛЯ ДОВІДКИ.
Волощук Мирослав Михайлович. Кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії. Народився 2 липня 1979 р. 1995 - 2000 рр. - навчання на історичному факультеті Прикарпатського унівенситету імені Василя Стефаника. 2000 - 2003 рр. - аспірантура. 30 вересня 2005 р. захистив кандидатську дисертацію на тему "Військово-політичні стосунки Угорського королівства з Галицьким і Галицько-Волинським князівством (кінець ХІІ - ХІІІ ст.)". Досліджує русько-угорські відносини ІХ - XIV ст.
Гайдар Володимир Григорович - директор департаменту містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Народився в 1977 р. У 2002 році закінчив Національний університет ”Львівська політехніка” за спеціальністю «Містобудування», кваліфікація – магістр архітектури. З 2012 року працює у Департаменті містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. На посаді директора Департаменту містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради – головного архітектора міста з грудня 2014 року.
Іваночко Василь Степанович. Художник, графік, нумізмат.
Народився 17 вересня 1968 р. у м. Бурштин Івано-Франківської області. Був активістом Студентського братства, один з відрожувачів Пласту в Івано-Франківську та області.
Заснував видавництво «Лілея-НВ», що спеціалізується на видавництві сучасної української літератури. Видав одні з перших книг відомих сучасних українських письменників: Т.Прохаська, Ю.Андрюховича, Ю.Іздрика та інших. Меценат, активно сприяє поширенню україномовних книг на Сході, допомагає ЗСУ. Член Національної спілки краєзнавців України, член історико-краєзнавчого об'єднання „Моє місто".
Федунків Зеновій Богданович - член історико-краєзнавчого об'єднання „Моє місто". Уродженець с. Дем'янова Галицького району, після закінчення історичного факультету Івано-Франківського державного педагогічного інституту ім. В. Стефаника працював коректором, редактором, старшим науковим редактором та заступником завідувача науково-редакційного відділу при управлінні культури облдержадміністрації. З 2006 року - керівник науково-редакційного відділу „Звід пам'яток історії та культури. Івано-Франківська область". Член Національної спілки краєзнавців України.
Чемеринський Андрій. У 1998 році закінчив історичний факультет Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника. До 2013 р. працював у галузі управління культури області (пам'яткоохоронна діяльність та музейництво).
Працює у Національному заповіднику "Давній Галич". Автор ряду краєзнавчих публікацій у ЗМІ, наукових збірниках. Сфера наукових зацікавлень: Галич у період австро-угорського панування 1772–1918 рр. та ІІ Речі Посполитої (1918 – 1939); військова історія та оборонна фортифікація Першої світової війни на теренах сучасного Галицького району; Галич у філокартії кін. ХІХ – поч. ХХ ст. Член Національної спілки краєзнавців України, магістр історії.
До праці в редакційній раді часопису «Галич» буде залучено і інших науковців та краєзнавців нашого краю. |