Найстарішому храму міста Калуша — Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ мікрорайону Загір’я — виповнилось 230 років. З цієї нагоди у храмі відбулось урочисте Богослужіння.
Церква Різдва Пресвятої Богородиці (колишня церква Апостола Андрея Первозванного) — греко-католицька церква Калуського деканату, що знаходиться в житловому масиві Загір’я (передмістя Калуша). Історія церковного храму на Загір’ї сягає сивої давнини. Перша згадка датується 1565 роком. Тоді ж згадується і загірський священник церкви Богоявлення Господа Ісуса Христа — о. Михаїл Брумель. Священник «платив щорічно панському дому чиншу у 6 (шість) злотих і давав шість мац вівса», пишуть “Вікна”.
Церква Христа Спасителя на Загір’ї «стояла на передмістю Калуша, за Галицькою брамою — в низині «за горою» (Zagorze, пол. мовою, на Загір’ї). Церква була дерев’яна. Збудована і посвячена у 1640 році. Парох Христоспасительської церкви о. Николай Дунець був членом українського уряду в Калуші під час повстання Івана Коритка-Грабівського (вересень-грудень 1648 року).
У витязі «Реєстру церков і духовенства Львівської єпархії за 1718 рік» на Загір’ї згадується церква Воскресіння Христового. Священником служив тоді о. Ян Острович (висвячений 1702 року). Церква мала орного поля «на три дні орання плугом», до церкви Загір’я «належало 40 (сорок) прихожан».
Перша письмова згадка про цвинтар при загірській церкві Воскресіння Христового зустрічається у Записках єпархіального візитора за 1725 рік.
Грудень 1792 року — на парохії Загір’я освячено приміщення нової церкви Святого Апостола Андрея (Первозванного). Немає відомостей, що сталося із попереднім храмом, збудованим 1729 року Божого. Ймовірно, згорів.
1857 рік — при Загірській церкві Св. Апостола Андрія згадується парохіальна школа. Вчитель — о. Атанасій Вовчицький (адміністратор тимчасово).
1869 рік — на Загір’ї був освячений хрест із написом «Святому Трезвінню» (на роздоріжжі теперішніх вулиць Церковна та Сагайдачного). Зруйнований у 1950-ті роки.
1936 рік — жителі Загір’я брали участь у зустрічі з митрополитом УГКЦ Андреєм Шептицьким та у фестинах, що відбулися тоді у Калуші.
12 квітня 1944 рік — церкві Св. Андрея подарував Тріодь цвітну (пам’ятку слов’янської культури XVII ст.) мешканець Загір’я Михайло Бабій.
Загірську церкву Святого Апостола Андрія Первозванного радянська влада закрила 1961 року — в хрущовські часи «боротьби із пережитками минулого». Впродовж 1961-1989 років у приміщенні Загірської церкви був склад меблів, автошин і насамкінець — склад побутової хімії та солі.
18 грудня 1989 року громада Загір’я одною з перших на Калущині повернулася в лоно УГКЦ. Освячення відбулося 21 вересня 1990 року. Святу Літургію очолив канцлер о. мітрат Роман-Андрій Кияк. З того часу храм Загір’я був зареєстрований як храм Різдва Пресвятої Богородиці. |