Неділя, 26.05.2024, 04:45:57

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2018 » Жовтень » 17 » Про Ярослава Мудрого – мовою книг
18:56:21
Про Ярослава Мудрого – мовою книг

У відділі загального читального залу обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка розгорнута книжково-ілюстративна виставка під назвою «Будівничий Київської Русі», приурочена до 1040-річчя від дня народження Ярослава Мудрого, великого князя Київського, видатного державного діяча і полководця Київської Русі.

Князя Ярослава називали в народі Мудрим за розумне правління державою, любов до науки, турботу про релігійну освіту й кодифікацію українського звичаєвого права. Основним своїм завданням Ярослав уважав поширення християнства у власній державі. Він завершив християнізацію Київської Русі. До того ж він прагнув зробити її більш монолітною та цивілізованою через уведення на всіх її землях єдиного й справедливого писаного закону.

Київський правитель надавав великої уваги поширенню освіти й писемності в державі. Він засновував школи при церквах, дбав про виховання власного духовенства.

Водночас Ярослав уживав заходів для розповсюдження книжок. При храмі Св. Софії Ярослав Мудрий заснував першу в Київській Русі велику бібліотеку, яка вміщувала близько 500 книг. За прикладом Ярослава Мудрого справу збирання бібліотек продовжили інші князі: син Святослав, онук Володимир Мономах.

Велике значення має розпочатий за часів правління Ярослава Мудрого літопис, який донині дійшов із переробками. У ньому, зокрема, вміщено: оповідання про Кия, Аскольда, Діра й окремих князів; пам'ять і похвалу Володимирові Якова мніха, «Повість про початок Печерського монастиря», «Житіє Феодосія Печерського» тощо.

Ще одне важливе завдання, яке Ярослав Мудрий виконав за життя, - укладення збірника законів, однакових для всіх земель держави. Він отримав назву «Руська правда». Ці закони відображали відносини між державою і церквою. Розуміючи, яку роль церква відіграє в державі, князь Ярослав прагнув зробити її незалежною і національною й мати свого митрополита. За часів правління Ярослава Мудрого церква в Київській державі швидко розвивалася. Проте можна впевнено стверджувати, що коли б князь Ярослав прожив довше, а після нього княжа держава залишилася об'єднаною та могутньою під одним правителем, то православна церква в Русі-Україні назавжди закріпила би свою незалежність.

Однак Ярослав Мудрий помер у 1054 р. Після його смерті знову почалися міжусобиці, бо сини не змогли виконати заповіт батька - великого просвітителя Руси-України Ярослава Мудрого.

Тож запрошуємо всіх бажаючих до перегляду розгорнутої виставки, на якій представлені, серед інших, й наступні видання: П.Толочко «Володимир Святий. Ярослав Мудрий», «Таємні гробниці Ярослава Мудрого», П.Толочко «Ярослав Мудрий», М.Ф.Котляр , В. Ф. Ричка «Княжий двір Південної Русі Х-ХІІІст.», Б. Сушинський «Князі та полководці стародавньої України» та інша література, завдяки якій ви матимете змогу більше дізнатися про видатного будівничого Київської Русі Ярослава Мудрого.


Переглядів: 320 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024