Головна » 2025»Лютий»17 » У давньому храмі ХІІ століття урочисто відзначили 650-річчя з часу створення Галицької (Львівської) митрополії римо – католицької церкви
12:12:11
У давньому храмі ХІІ століття урочисто відзначили 650-річчя з часу створення Галицької (Львівської) митрополії римо – католицької церкви
13 лютого 2025 року в храмі св. Пантелеймона, що у с. Шевченкове (давня назва Святий Станіслав) біля Галича, архієпископ Мечислав Мокшицький, митрополит Львівський РКЦ, у співслужінні з єпископом-помічником Львівської архідієцезії Едвардом Кавою та єпископом-помічником Івано-Франківської архієпархії УГКЦ Миколою Семенишиним відслужив подячну Святу Месу за 650 років існування Львівської митрополії латинського обряду.
Проведення ювілейної Меси було погоджено і підтримано Івано-Франківською архієпархією УГКЦ, якій на даний час в релігійній юрисдикції підлягає дана святиня.
650 – років тому, 13 лютого 1375 року, папа римський Григорій XI буллою «Debitum pastoralis officii» встановив нову митрополію з осідком у Галичі. Згодом центр митрополії перенесли до Львова; проте, Галич в церковній історії назавжди залишиться колискою Львівської архідієцезії та найстаршою з католицьких церковних адміністративних одиниць на території сучасної України.
У проповіді архієпископ Мечислав наголосив на важливості саме цього місця в історії становлення структур Вселенської Церкви на українських землях та на вдячності Богові й місіонерам, які принесли світло Христової науки про Царство Боже на ці території.
Зокрема, він сказав: «…Першим місцем, звідки взяла початок історія сьогоднішньої Львівської архідієцезії, був Галич і цей храм. Ми ж є спадкоємцями і учасниками даної історії. Тут наше коріння, бо тут була заснована Галицька митрополія і тут її перші митрополити очолювали катедру.
Сьогодні ми святкуємо ювілей 650‑річчя заснування структур нашої митрополії, але насправді історія митрополії є набагато довшою, бo сягає часів, коли сюди вперше прийшли місіонери - переважно це були францисканці та домініканці. Їхнє проголошення Царства Божого можна вважати фундаментом нашої Церкви. Завдяки їхній ревній місіонерській праці була створена Галицька митрополія, а її першими єпископами стали священники францисканського ордену на чолі з блаженним Яковом Стрепою. І хоча у 1412 році осідок митрополії було перенесено до Львова - цей храм є свідком історії, адже саме тут вона розпочалася і формувалася протягом століть. І як у минулому, так і сьогодні він дозволяє нам відчути єдність віри в Бога Отця Вседержителя, в Єдинородного Сина Ісуса Христа і в Святого Духа, Господа і Життєдавця. Тож дякуймо Богові за історію і за людей, які її творили…».
У спільній молитві взяли участь представники духовенства всіх деканатів Львівської архідієцезії, Капітули, співробітники Митрополичої курії, місцеві римо - католики, очільники органів місцевого самоврядування Галицької ТГ, працівники Національного заповідника «Давній Галич». Ювілейна Меса завершилась урочистим співом «Тебе, Бога, прославляємо» та духовним гімном України «Боже Великий Єдиний».
Слід зазначити, що релігійні відправи у римо-католицькому обряді звучали тут (на той час - костел Святого Станіслава) востаннє, ймовірно 83 роки тому, у 1942 році і були припинені в період німецької окупації краю. Трагічні події, які стосувалися життя духовенства храму відбулися влітку 1942 р. На той час тут перебували о. Вуйцік Антоній (1899 - 1942), о. Ян Гачела (1865 - 1942), настоятель та брат Косіорек Францішек (1909 - 1942). Всі вони були заарештовані німецьким гестапо і страчені. Тогочасні джерела засвідчують, що причиною було надання притулку жінці - єврейці на дзвінниці (під час ІІ світової війни на окупованих землях німецька влада заборонила надавати допомогу євреям під страхом смертної кари) і нібито переховування зброї польського підпілля.
Заходи з нагоди річниці створення Галицької (Львівської) митрополії триватимуть впродовж року. Попередньо заплановане проведення у святині Святого Пантелеймона ще семи Святих Мес у латинському обряді на які почергово прибуватимуть паломники із дванадцятьох деканатів Львівської Архідієцезії Римо – католицької церкви в Україні. Порядок відправ є наступним:
29.04.2025 (вівторок) – Львівський деканат;
15.05.2025 (четвер) – Городоцький і Стрийський деканати;
27.05.2025 (вівторок) – Жовквівський і Золочівський деканати;
10.06.2025 (вівторок) – Тернопільський і Чортківський деканати;
18.09.2025 (четвер) – Самбірський і Мостиський деканати;
15.10.2025 (середа) – Чернівецький та Івано-Франківський деканати;
21.10.2025 (вівторок) – Галицький деканат.
Час відправ: 11.00 – 12.45 год.
Також, восени у Львові відбудеться наукова конференція присвячена даній ювілейній даті.
На даний час церква Святого Пантелеймона, споруджена наприкінці ХІІ століття, є пам’яткою архітектури національного значення. Первинно цей статус було надано 24.08.1963 р. Радою Міністрів УРСР (рішення №970), а згодом 10.10.2012 р. Постановою Кабінету Міністрів України (рішення № 929). Охоронний номер пам’ятки №090023/1-Н.
Також, у самому Галичі частково збереглися певні пам'ятки римо – католицької громади міста: костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії (споруджений в 1785 р., в 1960 – их перебудований в районний будинок культури), плебанія другої половини ХІХ – першої половини ХХ століття, Католицький народний дім (дві останні споруди в 40 – их роках ХХ століття були націоналізовані і пристосовані під приміщення районної лікарні), могили духовенства на старому цвинтарі. В 1996 – 99 рр. в Галичі споруджено костел бл. Якова Стрепи і св. Іполита, а в 2019 р. його проголошено Санктуарієм бл. Якова Стрепи та святих і блаженних митрополії Галицької і Львівської. Настоятелем храму впродовж десятиліття є о. доктор Яцек Валігура, вірними є місцеві мешканці міста та околиці. Римо – католицька громада Галича активно допомогала гуманітарною допомогою громадянам України під час повномасштабного вторгнення російської федерації.
Галич і його пам’ятки мають багато спільних моментів українсько – польської історії; багато фактів потребують подальшого дослідження – відповідно, співпраця в науково - релігійній сфері буде продовжуватися.
Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю!
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження).
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі.
Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.
Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.