П`ятниця, 27.12.2024, 00:22:09

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Серпень 2023  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2023 » Серпень » 10 » У Франківську відкрили барельєф історику Ярославу Заборовському
15:41:33
У Франківську відкрили барельєф історику Ярославу Заборовському

В Івано-Франківську відкрили барельєф Ярославу Заборовському – українському вченому, досліднику історії античності та християнської Церкви, педагогу, просвітнику та суспільному діячу.

Освятили анотаційну дошку священнослужителі Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, повідомляє сайт Архієпархії.

Народився вчений 8 серпня 1939 року. У 1956 р. вступив на історичний факультет Львівського університету. З 1967 року перейшов на викладацьку роботу до м. Івано-Франківська, де понад 30 років (1967-1998) плідно працював в педагогічному інституті ім. Василя Стефаника. Виконував обовʼязки заступника декана історичного факультету, завідувача кафедри історії Стародавнього світу і Середніх віків, працював на посадах доцента, професора кафедри загальної історії. Вирізнявся принциповістю і вимогливістю до себе, своїх співробітників і студентів.

В час виходу Греко-Католицької Церкви із підпілля у 1989 р. активно сприяв її легалізації, мав кількаразові аудієнції з папою Іоаном Павлом II у Римі. Став одним із засновників Івано-Франківської семінарії УГКЦ, а впродовж 1990-1991-х років був першим її проректором із наукової роботи.

Виховав десятки поколінь учителів історії та адміністраторів. Його блискучі лекції завоювали йому повагу студентів і титул «Легенди історичного факультету». Впродовж 1961-1992 рр. був лектором-міжнародником обласного товариства «Знання», сприяв відродженню товариства «Просвіта» в Івано-Франківську.

Ярослав Заборовський поєднував організацію навчального процесу, підготовку лекцій з історії Церкви з роботою, спрямованою на реабілітацію греко-католицького духовенства, переслідуваного радянським режимом. Так, на основі матеріалів допитів, які зберігалися в архівах КДБ та МВС, Ярослав Заборовський встановив біографії близько 650 греко-католицьких священників. Стараннями Ярослава Заборовського було реабілітовано єпископів УГКЦ – Григорія Хомишина, Симеона Лукача, Івана Слезюка, Івана Лятишевського та Авксентія Бойчука.

Спектр наукової і громадської діяльності Ярослава Заборовського був дуже широким. Він досліджував період Голодоморів в Україні 1921-1947 років; займався питанням реабілітації Катерини Зарицької, членкині проводу ОУН-УПА, засновниці Товариства Червоного Хреста в Галичині; зібрав базу документів для реабілітації колишніх вояків дивізії «Галичина»; намагався розв’язати проблеми безпритульних дітей в сучасній Україні.

У 2000 році Я. Заборовський перейшов на постійну роботу в Івано-Франківський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, з яким його повʼязували десятки років співпраці. 2003 року Заборовським був опублікований збірник наукових праць «На стежинах історії», а 2017-го побачила світ завершальна праця дослідника – книга «Останні місяці земного життя Станиславівського єпископа Блаженного Григорія Хомишина». Окрім пʼяти монографій, Ярослав Юрійович Заборовський – автор близько 100 наукових, науково-популярних і навчально-методичних публікацій. Його професіоналізм, енциклопедичні знання, особлива харизма, скромність, чесність і принциповість викликали велику повагу у всіх, хто його знав. Ярослав Заборовський багато зробив для розвитку міста і залишив по собі добру памʼять.


Переглядів: 109 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024