Субота, 21.12.2024, 19:18:08

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Січень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2013 » Січень » 28 » У музеї Калущини презентували історію єврейської громади міста
13:17:03
У музеї Калущини презентували історію єврейської громади міста
Презентація історії єврейської громади Калуша відбулося у неділю, 27 січня, у день ушанування пам’яті жертв Голокосту. На зустрічі у краєзнавчому музеї Калущини були присутні представники єврейської громади Калуша, а також — місцеві краєзнавці.
— Етнічна карта нашого міста — це велика біла пляма. Наразі відомо, що більшість єврейського населення Калуша була знищена під час другої світової війни. Хоча до того часу єврейська громада була досить чисельною, на Калуській землі ніхто ні з українців, ні з євреїв надзвичайних статків не «сколотив». Проте, серед представників єврейської громади були, наприклад, засновники пивоварні, а також — фотограф д-р Хабер, фото якого збережені і понині, було багато ремісників, — каже директор музейно-виставкового центру Уляна Паньо. — Більшість із населення було знищене під час нацистської окупації. За деякою інформацією, вижило всього 17 осіб. Проте, наразі перевірити її достовірність немає змоги. Відомо тільки, що Калуш у часи війни мав велике гетто. Проте, там «працювали» за таким принципом: мешканців Калуша вивозили у Белшц (Польща. — Авт.), і — навпаки. Тому невідомо точно, де були знищені представники калуської єврейської громади. Проте, в архівах збереглися свідчення сучасників про те, що за Калушем було місце масового захоронення розстріляних євреїв, і що там закопані останки більше 9 тис. осіб. Нинішній очільник єврейської громади Калуша Ігор Кернер нарахував, що наразі у Калуші проживає 4 родини, які є нащадками тої єврейської громади, яка була у нашому місті до другої світової війни, і становила більше третини населення Калуша.
Наразі збереглося і чимало фото. Чимало цінних історичних відомостей про Калуш і його єврейську громаду збереглося і в записах ідишем, а також — на єврейському цвинтарі, який наразі перебуває у незадовільному стані. Наразі співпрацею із комунальними службами із впорядкування кладовища єврейська громада не задоволена. Роблять усе, що у їхніх силах, щоб підтримувати кладовище самотужки, проте, ресурс доволі обмежений. Тож, наразі краєзнавці і представники єврейської громади домовилися про співпрацю як зі збереження і систематизації матеріалів з історії єврейської громади, так і щодо спільної боротьби за збереження історичних пам’яток.
Юрій Тимощук, журналіст

Переглядів: 530 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024