У День української вишиванки музей презентує онлайн-виставку жіночих сорочок – «рукав’янок» першої половини XX століття.
Про це повідомили на сторінці Івано-Франківської краєзнавчого музею.
До огляду представлені вироби з етнографічного регіону Покуття, а саме: Снятинського р-ну ( с.Белелуя, с. Кулачин), Городенківського р-ну (с. Торговиця, с. Корнів), Тлумацького р-ну (с. Палагичі).
На виставці представлено сорочки з домотканого полотна, орнаментовані геометричними і рослинними мотивами, виконані техніками гладь, низинка, хрестик, півхрестик, мережка, поверхниця, позаглінна, вишивка бісером.
Покутські сорочки виділяються багатством вишивальних технік, мотивів, орнаментів. Одна сорочка презентує до 3-ох і більше технік вишивки.
Особливу увагу хочеться звернути на автентичну сорочку з с. Корнів Городенківського р-ну, оздоблену товстими вовняними нитками «коциком» на домотканому полотні.
Предсталена жіноча сорочка з с. Кулачин Снятинського р-ну вишита бісером, мода на який прийшла із Західної Європи, виконана геометричним і рослинним орнаментом.
Рукав’янка, рукав’єнка, рукавівка – сорочка, назва якої походить від пишного, широкого рукава, рясно вишитого від плеча до манжета. Рукав’янки мали кілька назв, безліч орнаментів. Вишиті повністю червоними кольорами - «червонєнки» (для дівчат), або ж чорними – «чорнєнки» (для заміжніх жінок і жінок похилого віку), тиркаті (рукави сорочок чорно-червоні, рідше чорні і жовті). Проте навіть у «чорнєнках» морщінка (оздоблення біля шиї і на манжетах) завжди була червоною.
Варіанти червоного кольору в різних селах Покуття мали свої відмінності, до прикладу на Снятинщині червоний колір мав різні відтінки, від оранжево-червоного до бордового, бурачкового та вишневого. Городенківська червона вишивка дуже давня, саме червоний колір займав у вишивці Покуття провідне місце. На другому місці – чорний колір. В кін. XIX –поч. XX ст. зявляється жовтий, синій, зелений, фіолетовий кольори.
У вишиванні була вироблена чітка тридільна система розміщення вишивки на рукавах : уставки, морщінки (смуги висотою до 20 см, розміщені під уставками), вся площина рукава до манжетів, що різниться між собою розмірами, орнаментом, технікою виконання. Найбагатша і найскладніша вишивка розміщувалась на уставці.
Виставка дає можливість подивитись на розмаїття покупокутських вишитих сорочок поч. XX ст., намилуватись багатством українського народного мистецтва вишивання. |