Сьогодні у краєзнавчому музеї відкрили виставку "Діалог про долю і душу. Станіслав Вінценз (1888-1971)". До 130-річчя від дня народження автора твору "На високій полонині", який називають "Іліадою та Одиссеєю гуцулів" підготували документи й світлини з сімейних архівів родин Вінценза та італійського фотографа Чіпріані.
Голова Комітету ВР з питань культутри і духовності Микола Княжицький зазначив, що Станіслав Вінценз був "справді великим європейським інтелектуалом".
"Найбільше він любив Україну та гуцулів. Він вважав гуцульський світ невідкритою європейською Атлантидою", – сказав Княжицький.
Нардеп також розповів, що у Криворівні планують побудувати великий центр міжкультурного спілкування ім. Станіслава Вінценза, де сьогоднішня виставка експонуватиметься постійно.
За його словами, вже є перекладений перший том "На високій полонині". На цей час над перекладом другого тому працює івано-франківський письменник Тарас Прохасько.
На відкритті консул Республіки Польща у Львові Томаш Коваль зазначив, що виставка мандрує Україною, наближаючись до малої Батьківщини Вінценза – Гуцульщини. Він наголосив, що постать Вінценза є неперсічною і викликає лише захоплення, хоча про нього мало хто знає.
"Подив викликає, що в той непростий час Вінценз дотримувався ідеї толерантності, співіснування та співпраці людей різних націй, культур та віросповідань", – зауважив Томаш Коваль.
"Запросіть друзів та знайомих, хай прийдуть та почитають про той світ, в якому ми жили, який знищила радянська система. Наше завдання – відбудувати такий світ, але значно кращий, набагато більше український, але разом з тим так само міжнаціональний і європейський", – додав Микола Княжицький.
Нагадаємо, Микола Княжицький презентував проект музею імені Станіслава Вінценза, який буде втілений у життя у селі Криворівня на Верховинщині, під час міжнародної конференції "Коло Вінценза: Майбутнє Карпат", що відбулася в червні цього року. А на початку листопада виставку відкрили у приміщенні Верховної Ради у Києві. |