Головна » 2023»Грудень»11 » В Українському національному музеї у Чикаго оцифрували записи Іри Маланюк
23:28:07
В Українському національному музеї у Чикаго оцифрували записи Іри Маланюк
Єдина платівка співачки світової слави зі Станиславова-Франківська Іри Маланюк у чиказькому Українському національному музеї оцифрована і доступна публіці.
Новиною поділилася франківка, докторка мистецтвознавства Ганна Карась.
“Від задуму – до реалізації – три тижні! 25 листопада я познайомилась із чудовою людиною – Ігорем Коцьким, уродженцем Тисмениці, який багато років вже проживає в Чикаго. Як великий шанувальник звукозапису української музики, він кілька останніх років на волонтерських засадах впорядковує фонотеку Українського національного музею в Чикаго.
Під час нашого знайомства я запитала про записи Іри Маланюк, і пан Ігор показав мені єдину платівку, яка є у фондах музею. В архивіста музею пані Галини Парасюк тоді ж народилася ідея записати коротке відео про неї. Але для того, щоб наша розповідь супроводжувалася власне записом, який буде доступний для всіх зацікавлених, треба було оцифрувати його і виставити в ютуб”, – описала процес співпраці Ганна Карась.
Так і зробили. Оцифровану платівку Іри Маланюк можна знайти у вільному доступі на ютубі.
“Вашій увазі розповідь від доктора мистецтвознавства, професора Ганни Карась про унікальну і єдину платівку в колекції УНМ із записом славетної співачки Іри Маланюк. Дякуємо музейному музикознавцю Ігорю Коцькому за упорядкування музичної колекції і оцифрування платівки Іри Маланюк. Насолоджуйтеся чудовим співом української легенди”, – презентували розмову і записи на сторінці музею у фейсбуці.
Іра Маланюк – оперна співачка, яку знає весь світ та ім’я якої з 2017 року гордо носить обласна філармонія Івано-Франківська, недооцінена Україною.
Народилась Іра Маланюк у родині лікаря в 1919 році в Станіславові (теперішньому Івано-Франківську). Знайшлася у будинку батьків (вул. Грушевського, 17), де її батько мав приватну лікарську практику. З самого дитинства мріяла стати співачкою.
Дівчинка виростала, спілкуючись вдома і німецькою, і українською мовами. Із шести років навчалася гри на фортепіано. Здобувала освіту в українській приватній школі ім. М. Шашкевича, що була навпроти її будинку (ЗОШ N°7), та два роки в Станіславівській українській жіночій ґімназії (вул. Шевченка, 82).
У 16 років вступила до консерваторії при Польському музичному товаристві ім. С. Монюшка в Станіславові. У 1936 р. Маланюк дебютувала в опері О. Ніколаї «Віндзорські жартівниці».
Маючи від природи чудовий голос, абсолютний музичний слух, приємну зовнішність і артистичні дані, дівчина вирішила навчатися співу в прославленого баса і педагога Адама Дідура, який працював тоді професором Львівської консерваторії. На заняття з маестро від вересня 1939 р. Іра Маланюк двічі на тиждень їздила поїздом Станіслав – Львів.
У травні 1939 р. Адам Дідур організував дебют трьом своїм студентам і Ірі (у ролі Амнеріс) у головних ролях опери Дж. Верді «Аїда» на сцені Львівського оперного театру.
Незабаром Адам Дідур очолив Варшавський Великий театр і запропонував своїм учням контракт на наступний сезон, але завадила Друга світова війна – і дівчина повернулася додому. У 1940-1941 рр. Іра Маланюк була солісткою Львівського оперного театру. Пiд час фашистської окупацiї повернулася до Станiславова.
З приходом “визволителів” вона мусила тікати: переїхала до Відня, але столиця Австрії була окупована військами Червоної армії і належала до совєтської зони, тому доньці полковника УГА, народженій у Станіславі, було некомфортно. Навесні 1946 року Іра Маланюк вийшла заміж за австрійця Вальтера Ґольдшмідта, отримала австрійське громадянство. «Після війни я була австрійкою, потім – швайцаркою, але в душі я завжди залишалася українкою. Тому кожна країна була для мене «закордоном», ті місця, де я жила, – другою батьківщиною».
1947-1952 рр – Іра Маланюк була солісткою опери в Оперному театрі у Цюріху.
8 березня 1954 р. відбувся дебют Іри Маланюк у театрі Ля Скала (Мілан) у ролі Валтруди в опері «Валькірія» та Другої Норн у опері «Загибель Богів» Ріхарда Ваґнера.
Гастролюючи світом, Іра Маланюк називала себе українкою, виступала з концертами української вокальної музики. 14 травня 1976 р. останній раз виступила на концерті у Відні. У Європі є почесне звання «Камерзінгерін», яке надавалося співакам королями і кайзерами за особливі заслуги. Іра Маланюк двічі отримувала це звання від уряду Німеччини й Австрії.
Іра Маланюк відзначила своє 90-ліття і через місяць, 25 лютого 2009 року, померла. Поховано українку у місті Цірль, Австрія.
Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю!
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження).
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі.
Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.
Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.