Впродовж останніх років здійснюється активна робота щодо відновлення військового меморіалу Першої світової війни на старому кладовищі Галич – гора. Тут у вічному сні спочивають 338 вояків Австро – Угорської монархії та союзної німецької імперії, за національним складом це українці, поляки, чехи, угорці та інші.
Роботи з прибирання та благоустрою території меморіалу проводяться силами волонтерів та певного сприяння міської ради Галича. За кілька років у цьому місці, цілком забутому людьми, здійснено значний обсяг робіт, зокрема вирізано старі дерева, очищено площу від чагарників, встановлено повалені хрести та проведено їхнє фарбування, за архівними даними встановлено прізвища 2/3 полеглих військовиків; меморіал ознаковано трьома пам’ятними знаками / таблицями. Щомісячно проводяться поточні роботи з прибирання території.
Один з пам’ятних знаків встановлено на пошану пам'яті наших героїв – Українських Січових Стрільців. Це не випадково, адже в боях з росіянами за Галич загинуло 10 українських легіонерів, 27 були поранені, ще 30 потрапили в полон. На даний час нам відомо прізвища двох УСС, які поховані на галицькому кладовищі.
Встановлений знак стоїть на могилах, які ще кілька років тому уявляли собою великий смітник. Звідси було вивезено кілька причепів сміття, яке сюди скидали наші галицькі міщани (перегнилі дерева, залишки рослин з очищення могил своїх рідних, рештки вінків та лампадок). Також, мінімально було очищено площу поруч огорожі військового меморіалу.
В місці, де був один з найбільших смітників (поруч пам'ятного знаку УСС) на огорожі було розміщено тимчасову саморобну табличку з написом: «Сміття викидати заборонено! Шануйте працю інших людей! Будьте правдивими християнами!».
Волонтери сподівалися, що громадяни міста, котрі доглядають за могилами своїх родичів, вшановуватимуть пам’ять про УСС, поважатимуть працю волонтерів і не будуть перетворювати дане місце на смітник.
На жаль, окремі міщани прибираючи могили, продовжують викидати сміття поруч місця вічного спокою військовиків. Це робиться незважаючи на те, що міською владою при вході на кладовище облаштовано стаціонарний смітник.
Останній випадок трапився цими днями – поруч знаку УСС було викинуто сміття, а для «легалізації» свого вчинку було здерто попереджувальну табличку…
Звісно, відомо хто міг це зробити – оскільки в умовах загальної занедбаності цивільних поховань, одразу помітно котре з них було прибрано і звідки могло бути принесене сміття. Нехай це залишається на совісті тієї особи…
Зараз, коли триває війна за нашу незалежність, окремим нашим громадянам вартує позбутися рис «культури», яка притаманна оркам і з належною повагою відноситися до місць пам'яті, на котрих спочивають далеко від рідного дому, як усусуси так і їхні побратими по зброї, з якими вони звільняли Галичину від московської орди. |