Вівторок, 22.04.2025, 21:36:19

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Березень 2025  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
 
Архів новин
Головна » 2025 » Березень » 13 » Врятувати пам’ятку. Чи зможе прокуратура повернути обласній раді Садибу Рея на Рогатинщині
09:27:19
Врятувати пам’ятку. Чи зможе прокуратура повернути обласній раді Садибу Рея на Рогатинщині

Садиба Рея – одна із сумнозвісних пам’яток на території Івано-Франківщини. Колись розкішний маєток, уже багато років він стоїть пусткою, розбитий всередині й понищений зовні. Досі влада області розводила руками – мовляв, пам’ятка перебуває у приватних руках.

Втім, зараз обласна прокуратура взялася повертати палац у власність громади, пише Репортер.

З приватної власності в комунальну

Як пояснюють в Івано-Франківській обласній прокуратурі, судові справи щодо цього об’єкта культури ведуться уже близько п’яти років.

Минулого разу, коли ми звертались до суду, там були зовсім інші вимоги, – каже начальник відділу представництва інтересів держави у суді обласної прокуратури Віталій Данилишин. – Тоді позов був у тому, щоб «вжити заходів щодо забезпечення захисту об’єкта культурної спадщини від загрози знищення і руйнування». Коли цей позов був задоволений, держава, за визначеним законом механізмом, отримала право втрутитися у ситуацію з пам’яткою, а потім – виставити власнику рахунок за проведені роботи. Втім, з початку повномасштабної війни, з’явилися проблеми з фінансуванням, а публікації про те, що пам’ятка і далі руйнується, продовжилися. Іншого виходу ніж звернутися уже з новим позовом, ми не бачили.

Новий позов полягає у вимозі усунути перешкоди Івано-Франківській обласній раді у володінні та користуванні пам’яткою. Іншими словами – суд закликають передати споруду із приватної власності у власність обласної ради.

Судове засідання призначили на п’ятницю, 7 березня, у Рогатинському районному суді. Позивачі – міністерство культури і стратегічних комунікацій України, Івано-Франківська обласна рада. Відповідач – власниця пам’ятки Вікторія Вергеліс. Як кажуть у прокуратурі, її повідомляли про засідання на всі відомі адреси – і звідусіль листи повернулися назад за неотриманням.

В Україні вже був прецедент

Наприкінці 2024 року завершився судовий процес щодо садиби Терещенків у Києві. Тоді суд ухвалив передати пам’ятку місту. Раніше на практиці цей механізм не використовували.

Саме Верховний суд у кінці 2024 року сформулював правову думку, що в такому випадку можуть позбавляти права приватної власності й передавати в державну, якщо були певні порушення. Тоді суд став на бік держави і прокурора зокрема, – каже заступниця начальника відділу представництва інтересів держави у суді обласної прокуратури Мар’яна Хомин. – Наявність рішення Верховного суду дозволяє керуватися ним у наступних справах.

Минулого року Івано-Франківська обласна прокуратура вела позови в 11 справах, що стосуються культурної спадщини. Цього року – у чотирьох: садиба Рея, колишній кінотеатр «Трембіта» у франківському міському парку, адмінбудинок і виробничі будинки тютюно-ферментаційного заводу в Заболотові. У випадку із Заболотовом йдеться про те, щоб зобов’язати приватного власника укласти охоронний договір на пам’ятки.

Ми зорієнтовані на захист культурної спадщини. Але втручатися можемо лише за певних умов, – каже Віталій Данилишин. – Щоб ми звернулися з позовом до суду, має бути проведена відповідна процедура. Це випадки, коли інтереси держави – порушені, відповідний суб’єкт їх захищає неналежним чином або не захищає взагалі.

Зокрема, минулого року, за сприяння обласної прокуратури, суд виніс рішення щодо замку і Домініканського костелу в селі Чернелиця. Він зобов’язав Чернелицьку селищну раду укласти охоронний договір на ці об’єкти.

Важливо відновити інтер’єри

Як розповіли Репортеру в управлінні культури Рогатинської міської ради, громада поки фінансово не готова взятися за реставрацію пам’ятки. Натомість як повідомив начальник відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківської ОДА Андрій Давидюк, область готова відновлювати садибу.

Було б дуже добре, якби пам’ятку повернули на баланс області. Тоді будуть виділяти кошти з бюджету обласної ради. У нас є комунальне підприємство, яке реставрує пам’ятки, тому, думаю, пам’ятка буде відреставрована. Або, можливо, знайдеться людина, яка б погодилася взяти її в користування, – каже Андрій Давидюк. – Але ще рано про щось говорити, поки немає рішення суду.

Архітектор, колишній очільник управління архітектури Івано-Франківська Ігор Панчишин каже: садиба Рея – це свого роду палацовий комплекс, тому відновлювати треба не лише будівлю ззовні.

За повним образом там би мав бути і відповідно зроблений парк, і центральна споруда, брама, вежа. За роки там помінялося багато власників, тому, може, щось і неможливо повернути, – каже Ігор Панчишин. – У першу чергу треба відреставрувати головну споруду, виконану у класичному стилі романтизму ХІХ століття. Загалом, зовні будинок залишився, але втрачені деталі, які грають важливу роль. А інтер’єри він, на жаль, втратив. Тому варто підняти матеріали, старі фотографії, і їх повернути, бо вони є дуже важливими.

За словами архітектора, під час реставрації варто визначити важливість пам’ятки у суспільному контексті. Й розглядати садибу не як окремий об’єкт, а як частину історії регіону.

Треба уваги на різних рівнях: фахівців, спонсорів, донорів, а не просто віддати споруду на самовідкуп громаді, – говорить Ігор Панчишин. – Цей палац розташований на роздоріжжі великих шляхів на Рогатинщині. Це місце дуже насичене історією. Наприклад, у Львівській області є Підгорецький замок, який всередині був знищений ще більше – картини, інтер’єр. Але його потрохи відновили, бо був патронат і обласний, і державний.

Щодо грошей,  їх на реставрацію треба дуже багато. І кошторис, визначений на початку робіт, буде рости.

Велику частку займають наукові дослідження, археологія. Це нематеріальна частина, результат якої слабо видно, але на неї треба витратити кошти, – говорить Панчишин. – Далі – консервація, протиаварійні роботи. Краще фінансувати все це послідовно, а не одразу виділити кошти і освоїти. Головне, щоб над цим працювала команда фахівців – як науковці й проєктанти, так і виконавці.

Лікарня, свинарник, гуртожиток

Садиба Рея – палацовий комплекс кінця ХІХ століття належав графському роду Реїв, нащадкам Потоцьких. Він був споруджений у стилі класицизму Юзефом Яблуновським наприкінці XVIII століття. А вже 1882 році садибу перебудували за проєктом знаного львівського архітектора Юліана Захаревича на замовлення нового власника –  Станіслава Рея.

Колись біля основної будівлі височіла вежа, а фасад був оздоблений ліпниною. В’їзна брама, що вела до садиби, вписувалася в композицію палацу, а оточував садибу парк з липами, модринами, дубами, магноліями.

Реї володіли палацом до 1939 року. У роки Другої світової війни тут по черзі дислокувалися радянські та німецькі війська. Саме тоді інтер’єр палацу понищили, а вміст розграбували. За радянських часів тут розташовувалися почергово колгоспний свинарник, психіатрична лікарня та гуртожиток для студентів.

За часів незалежності будівлю передали монастирю православної церкви, який відмовився від неї у 2005 році. Тоді садибу, за погодження міністерства культури, продали у приватну власність  Вікторії Вергеліс, заміжній за англійцем. Нові власники спочатку хотіли вкласти в нього гроші, а потім передумали. З власницею вели суди, які поки не привели до реставрації пам’ятки.

 Ольга Романська


Переглядів: 5 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025