9 – 10 грудня 2010 р. у м. Києві в Українському товаристві охорони пам'яток історії та культури відбувся Всеукраїнський методичний семінар з актуальних проблем охорони культурної спадщини. Він був присвячений 20-річчю включення першого українського об'єкта до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Організаторами семінару виступили Державна служба з питань національної культурної спадщини та Українське товариство охорони пам'яток історії та культури. Захід відбувся під патронатом Національної комісії України у справах ЮНЕСКО.
Нашу область представляли керівник обласної організації Українського товариства охорони пам’яток і культури, заступник начальника управління культури облдержадміністрації В.Тимків, начальник відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи управління культури облдержадміністрації А.Давидюк. Першим для учасників семінару було виголошено доповідь на тему "Первинні осередки і організації УТОПІК як низова ланка пам'яткоохоронної діяльності на місцях”. Дотичною до проблематики нашої області була доповідь "Визначення територій та зон охорони дерев'яних церков Карпатського регіону, які номінуються до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО”.
Учасників семінару вітали Володимир Яценківський (т. в. о. заступника голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО), Андрій Вінграновський (голова Державної служби з питань національної культурної спадщини), Петро Толочко (голова Українського товариства охорони пам'яток історії та культури), Лариса Скорик (голова робочої комісії з питань культури Гуманітарної ради при Президентові України, заступник голови Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, член колегії Міністерства культури і туризму України).
Програма заходу передбачала виголошення наступних доповідей: "Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник як об'єкт всесвітньої спадщини”, "Розроблення Концепції генерального плану розвитку Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника”, "Проблеми визначення історичних ареалів населених місць”, "Питання ведення Державного реєстру нерухомих пам'яток України”, "Розроблення планів організації територій історії культурних заповідників”, "Порядок проведення археологічної експертизи”, "Проблемні питання погодження землевідведень”, "Охорона національних культурних надбань в контексті міжнародних пам'яткоохоронних угод”, "Роль і місце громадськості в збереженні культурної спадщини Львівщини”, "Реставрація пам'яток архітектури та містобудування”, "Центр пам'яткознавства НАН України і УТОПіК як приклад поєднання наукової і практичної пам'яткоохоронної діяльності”, "Проблемні питання музеєфікації Десятинної церкви в Києві”.
Учасники семінару змогли обмінятися думками на засіданні круглого столу щодо проблематики «Націонапьна культурна спадщина: здобутки, втрати, виклики». Цікавою була культурна програма, яка включала відвідання Успенського собору Києво-Печерської лаври та Музею історичних коштовностей.
А.Чемеринський
|