Пропонуємо дізнатися про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1891-1892 роках.
1891 На посвяченні іконостасу в тюремній церкві на Тринітарській площі (Старозамкова, 2) побував український письменник Ісидор Воробкевич. Пізніше він із захопленням писав про хор в’язнів під диригуванням композитора-самоука Івана Біликовського (1846-1922).
1892 3 січня у «великій залі Седельмайера» — так називали ресторан власника пивзаводу Седельмайера (Новгородська, 4А) — відбулося «віче робітників і селян». Серед інших там виступав Йосип Данилюк (1842-1904), редактор львівської газети «Праця», в якій працювали Іван Франко та Михайло Павлик.
1892 14 березня у місті народилася Олександра Любич-Парахоняк (1892-1977) — українська оперна співачка.
1892 На початку квітня Іван Франко приїхав до Станиславова та взяв участь у селянському вічі.
1892 18 квітня у приміщенні театру (нині — облфілармонія) офіційно утворена польська професійна трупа. Театру присвоїли ім’я драматурга Александра Фредра, очолив його відомий львівський актор Лук’ян Квецинський.
1892 1 травня вперше відбулася першотравнева маївка, на якій робітники, зокрема пивзаводу, домагалися введення восьмигодинного робочого дня та загального виборчого права.
1892 5 травня у родинному домі на Княгинин-Колонії (Майзлі) померла Юзефа Дзвонковська — польська вчителька, перекладачка, «друге кохання» Івана Франка. Поховали її на міському цвинтарі (Меморіальний сквер).
1892 7 червня Іван Франко та Михайло Павлик, як лідери Радикальної партії, провели віче за участі майже 300 осіб у залі очікування лазні на вулиці Фердинанда (Низова, 5). Цього ж дня Франко гостював у власника лазні, вчителя, ботаніка Івана Яхна (Низова, 4).
1892 В кінці року в гострій конкурентній боротьбі з іншими великими містами Галичини, завдяки депутату австро-угорського парламенту від Станиславівського округу, президенту державних залізниць Леону Білінському у Відні прийняли рішення про відкриття у Станиславові залізничної Дирекції, крім існуючих Львівської та Краківської.
1892 Будинок на теперішній вулиці Січових Стрільців,18 змінив власника, а кав’ярня «Уніон», яка там знаходилась, отримала назву «Габсбург».
Роман Діда
Матеріал підготовлений із різних історичних джерел |