Вівторок, 21.05.2024, 16:33:23

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2018 » Лютий » 4 » З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1917 року
15:51:35
З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1917 року

Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1917 році.

1917 21 липня у Станиславові скупчилося багато російських солдат, які відступали. Вони почали грабувати й палити крамниці, забирали їжу, одяг і коштовності у мешканців, ґвалтували жінок та вбивали їхніх захисників. Місто охопили численні пожежі.

1917 22 липня делегація міщан на чолі з бургомістром Антоном Стигарем звернулася за допомогою до Першого полку польських уланів полковника Болеслава Мосціцького, які воювали на боці росіян і стояли під Крехівцями (тепер Крихівці).

1917 22 і 23 липня улани очистили місто від російських мародерів.

1917 Німецько-австрійська армія прорвала фронт на півдні від міста. Командир 11-ї піхотної дивізії росіян звернувся до полковника Мосціцького з проханням врятувати ситуацію. Пополудні 24 липня почалася знаменита битва під Крехівцями. 400 польських уланів протистояли 2000 німецьких солдат і дали росіянам можливість відступити.

1917 Мешканці Станиславова звернулися до цісаря Карла I та імператора Вільгельма II з проханням звільнити тих уланів, які потрапили в полон. Поляків відпустили додому. 25 жовтня новоутворений комітет допомоги уланам звернувся до міщан із закликом надати пожертви. Гроші треба було передавати через пані Фуксівну із Каси ощадності.

Цього ж року магістрат видав пам’ятну медаль на порятунок міста від мародерів. На одному її боці — палаюче місто, на іншому — польський улан тримає мале дитя і пробиває списом російського солдата. Кінцева частина теперішньої вулиці Шевченка отримала назву Алеї уланів креховецьких.

1917 При відступі росіян під час артилерійського обстрілу середмістя було майже знищене. Згорів будинок Хани Ланди, який ділив сучасний Вічевий майдан на дві половини. Повністю зруйновані будинки довкола пасажу Гартенбергів, який теж постраждав. Ратуша вкрилася тріщинами і погрожувала завалитись. Найбільших руйнувань зазнали вулиця Карпінського (частина Галицької від початку до ратуші) та Костюшка (Сотника Мартинця). Аби прискорити розбирання завалів, австрійці провели до середмістя вузькоколійку.

1917 Австрійська влада використала руїни центру Станиславова з пропагандистською метою — випустила серію поштівок з видами зруйнованих будинків. Це мало підвищити патріотизм військовиків.

1917 26 серпня розпорядженням бургомістра на продовольчу допомогу могли претендувати бідні родини, чий місячний дохід на члена сім’ї не перевищував 75 корон.

1917 У вересні австрійське військове міністерство оголосило про збір білизни й матерії для потреб армії, а у жовтні провели реквізицію коней.

Роман Діда

Переглядів: 294 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024