Головна » 2024»Листопад»1 » Археологи почали розкопки вхідних дверей вежі Галицького замку
11:03:02
Археологи почали розкопки вхідних дверей вежі Галицького замку
Археологи національного заповідника "Давній Галич" на Івано-Франківщині ведуть розкопки вхідних дверей нульового ярусу в'їзної вежі Галицького замку. Роботи розпочали 28 жовтня 2024 року. Наразі двері завалені будівельним сміттям, глибина якого може сягати більш як два метри. Під час розкопок науковці знаходять артефакти XVI-XVII століть, а самі археологічні роботи вважають визначною подією, адже підземелля замку не досліджували кілька століть.
На які предмети натрапляють під час розкопок та який вигляд має підземелля Галицького замку — у матеріалі Суспільного.
У 2023 році приміщення досліджували за допомогою відеокамери й визначили, де розташовані вхідні двері. Проте доступ до них був закритий брилою від стіни вежі. Її, ймовірно, підірвали під час захоплення Галицького замку турецько-татарськими військами у 1676 році, розповідає гендиректор "Давнього Галича" Володимир Олійник.
"Ми пробували 20-тонним краном підняти частину стіни. За припущеннями науковців, коли турки наступали, тут стався вибух — стіна закрила вхід в підземелля на мінус перший та мінус другий поверхи. Ми, за довідкою наших науковців, зокрема нашого консультанта Юрія Лукомського, розділили стіну на дві частини. І тоді зрозуміли, чому кран не міг її підняти — одна частина важила сім тонн, а друга — дев'ять", — каже Володимир Олійник.
Зі слів наукового співробітника відділу археології та відтворення історичних ландшафтів національного заповідника "Давній Галич" Ігоря Креховецького, науковці сподіваються, що цей склеп з'єднаний з іншими приміщеннями, зокрема підземними. Їх також планують досліджувати.
"Польські хроністи згадували, що Галицький замок має двоповерхове підземелля, тобто двоярусне. Ми спочатку думали, що це — підземелля, але коли опустили камеру, побачили, що воно має вікна та вхідні двері. У підземеллі вікон не роблять", — каже Ігор Креховецький.
Він говорить, що завдяки розкопкам, можна буде зайти у нульове приміщення. Це буде великою подією, адже багато століть у підземеллях досліджень не було. Їх проводять вперше.
Також минулого місяця археологи віднайшли прохід, який, імовірно, був коридором до ще одного приміщення.
"Внизу є приміщення. Ймовірно, коридор або частина приміщення. Ми ще його не розчистили, але зверху видно аркоподібне склепіння, тобто стелю. Після того, як ми розчистимо сміття, будемо знати функціонал цього приміщення", — пояснює Ігор Креховецький.
Зі слів Володимира Олійника, до кінця археологічного сезону планують докопати до входу в один зі склепів підземелля нульового поверху та поставити грати. Наступного року — законсервувати цю частину розкопок.
Крім того, спільно з Університетом Короля Данила, науковцями та підприємцями створили віртуальну екскурсію. І навесні 2025 року погуляти Галицьким замком можна буде в шоломі віртуальної реальності.
Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю!
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження).
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі.
Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.
Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.