16-17 вересня 2022 року відбулася VII Міжнародна наукова конференція „Станиславів та Станиславівщина. 360 років спільної історії”. Через війну, яка триває в Україні, подію організували онлайн. Під час сесій майже 40 науковців з різних міст та університетів Польщі та України аналізували історичні події, дискутували та обмінювалися думками.
„У цей особливий час ми хочемо показати, що жодна війна, яка нас зараз розділяє, не може зупинити культуру, науку, освічених людей, які несуть знання, певну місію і передають їх майбутнім поколінням. Я дуже рада, що коло людей, які цікавляться історією міста та цих земель, розширюється. Конференція має допомогти нам пізнати одне одного, бо тільки тоді, коли ми пізнаємо одне одного та подискутуємо одне з одним, між нами не буде розколу”, – сказала Мар’я Осідач, директор Центру польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську.
Цього року виповнюється 360 років відтоді, як Анджей Потоцький заснував Станиславів, сучасний Івано-Франківськ, тому цьогорічну конференцію присвятили 360-літній історії співіснування багатьох народів і культур у Станиславові та на Станиславівщині.
„Ми говорили про 360-річчя Івано-Франківська, пам’ятаючи, що без Станиславова не було б Івано-Франківська. Цього міста не було б без спільних зусиль поляків, українців, євреїв, німців та багатьох інших народів. Ця конференція вчить нас, як використовувати минуле для побудови гарного майбутнього. Ми говоримо про кращі моменти в історії та про гірші, але лише для того, щоб ми могли ще краще співпрацювати, щоб ми ще краще розуміли один одного”, – сказав професор, доктор наук Адам Останек з Військової технічної академії у Варшаві.
Протягом двох днів були представлені теми, які мало або зовсім не вивчені. Міжнародні відносини, політика, військо, економіка, адміністрація, культура, релігія, мовні особливості – про це говорили польські та українські вчені, історики, краєзнавці та дослідники минулого.
„Мені здається, що ця конференція чудово розвивається. Дуже добре, що приходить молодь, яка займається історією цього краю. Нинішні мешканці Станиславова дуже люблять своє місто, але люблять його й ті, хто там жив колись. Зворушливо, що ми так сильно любимо це місто, яке дійсно об’єднує людей, а не роз’єднує. Це найбільша заслуга цієї конференції”, – зазначив професор, доктор інженерних наук Єжи Хіцкевич з Історичної лабораторії Асоціації польських електриків.
Ідея ініціативи полягає в тому, щоб популяризувати історію Івано-Франківська та його околиць, а також показати багатонаціональний та мультикультурний характер цих територій від моменту заснування міста у 1662 році до кінця ХХ століття.
„Те, що ми робимо, створює чудову атмосферу, яка виховує покоління людей, які цікавляться історією, не тільки для того, аби мати знання, але й для того, щоби використовувати наші історичні помилки та успіхи для побудови взаємних стосунків. У складних умовах війни з Росією поляки й українці проявили себе не лише як партнери, а і як братні народи. Ця біда ще раз довела, що якщо ми разом, то завжди матимемо успіх”, – сказав професор, доктор наук Ігор Цепенда, ректор Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника.
Підсумком роботи конференції знову стане видання, що містить виступи, які представляють дослідження доповідачів. Дивлячись у майбутнє, організатори планують розпочати роботу, пов’язану зі створенням польсько-української монографії про історію міста. Також плануються ініціативи щодо заохочення молодих науковців, істориків та туристів до дослідницької роботи.
„Важливо зустрічатися і продовжувати обговорювати, намагатися створити певні умови, які в цій атмосфері війни, але не тільки, дадуть змогу продовжувати таку добру співпрацю, шукати спільні цінності та корені. Ці дискусії часом непрості, але ми хочемо, щоб вони були плідними та жвавими. Ми маємо знайти спільні шляхи”, – сказав д-р Маріуш Кардас з Академії військового флоту в Гдині.
Міжнародну наукову конференцію „Станіславів та Станиславівщина” організовують Центр польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську, Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, Військова технічна академія у Варшаві та Академія військового флоту в Гдині у співпраці з Науковою бібліотекою Прикарпатського національного університету. Проєкт фінансується Генеральним Консульством Республіки Польща у Львові.
Данута Стефанко |