Однією з значних проблем Галича є стан догляду за похованнями та дотримання постійного порядку на кладовищах. Особливо важливе це питання тоді, коли йде мова не тільки про сучасні кладовища, а про ті, які є давніми. Зважаючи на те, що у значної кількості похованих не залишилося нащадків, які б доглядали за цими місцями пам’яті – вони перебувають в досить занедбаному вигляді.
Перше, що кидається в очі при відвіданні кладовищ – високі трави та дикорослі чагарники і дерева, які щорічно поступово збільшують свою площу. Відповідно, «Правил благоустрою міста Галича» (від 09.03.2010 р. №23), якими кладовища визнані об’єктами благоустрою, місто мало б надавати їм більше уваги. Певні заходи здійснюються, проте потрібно проводити значно більше робіт – а це кошти і робоча сила…
Свого часу, за спогадами сучасників, кардинал Любомир Гузар, коли вперше після повернення з діаспори, приїхав на могили предків, відчув жах від того, настільки занедбаним виявилося кладовище. "Боже милий, невже не можна щось зробити, аби тримати те все в порядку?" - гірко промовив він і тут-таки сам пояснив це тим, що подібне ставлення до могил - це ставлення до самої пам'яті, до свого коріння: "Робилося все, аби людина забула, хто вона, звідки, аби втратила зв'язок зі своїм"…
Багатьом відомо, що на Галич – Горі, на старому кладовищі є окремий сектор поховань військовиків Першої світової війни (захоронення 1915 – 17 рр.). З огляду на цьогорічні погодні умови (численні дощі, а згодом тепло), на кладовищі виросли високі трави, а в окремих частинах самонасіялися саджанці дерев. На територію було важко зайти, оскільки висота трав в окремих місцях становила не менше 1 м. Потребою стало якнайшвидше прибирання кладовища з метою його очищення. Це необхідно було здійснити в короткі строки – насамперед, щоб запобігти поширенню рослинності, а також для того, щоб сюди могли зайти відвідувачі (дане кладовище в туристичній сфері вже є відомим і його часто відвідують, як окремі особи, так і туристичні групи).
Це завдання на минулому тижні добровільно взяли на себе у вільний від основної роботи час члени Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України та наукові співробітники відділу охорони культурної спадщини Національного заповідника «Давній Галич». Впродовж двох днів вони за рахунок власних ресурсів (доїзди, придбання бензину та масла, використання власних мотокос та іншого реманенту) здійснили прибирання території. Було викошено трави та обрізано самонасіяні деревця та чагарники. З кожним рядом очищених могил, кладовище набирало типового європейського вигляду.
Проте, вже під час виконання цих робіт, стало цілком зрозуміло – силами волонтерів виконувати подібні завдання буде досить важко. Успіх буде запевнений тоді, коли буде об’єднано зусилля в цій справі, як органів місцевого самоврядування, так і всіх небайдужих громадян Галича. Прибирання потрібно здійснювати щонайменше двічі в рік – тоді вдасться утримувати територію чистою від чагарників і трав. Площа потребує обробки хімічними препаратами, які зупинять поширення бур’янів.
Багатьом відомо, що на даній площі поховані військовики різних національностей (первинно близько 500 осіб), в тому числі легіонери УСС. Дуже важливо, щоб дане місце пам'яті було збережене і щоб над ним здійснювалася належна опіка – це елементарні речі, які ми можемо виконувати, як ті що люблять своє місто; зрештою як носії європейської культури.
До робіт може самостійно долучитися кожен – без очікування на проголошення акції – важливо, бути готовим пожертвувати свій час і зробити корисну справу.
Довідково.
Кладовище військовиків Першої світової війни на Галич – Горі є нововиявленою пам’яткою історії. Прибирання та благоустрій його територіїне носять постійного характеру, здійснюються неперіодично і залежать від ініціативи окремих осіб або громадських організацій, іноді відбуваються за підтримки міської влади.
Перші прибирання території кладовища були проведені окремими активістами в 2011 р. Найбільше робіт було виконано в ювілей сторіччя завершення Першої світової війни (2018 р.). В цей рік тут працювали незалежно один від одного представники Галицької районної організації учасників АТО, працівники Національного заповідника «Давній Галич», волонтери проекту «Велика війна: поховання та історична пам’ять». Серед іншого було відновлено вхідну браму та частково огорожу.
В 2019 р. на території було встановлено анотаційний стенд. Цього ж року полеглих вшанували учасники міжнародної делегації в складі представників України, Угорщини, Польщі та Словаччини.
Андрій Чемеринський |