Середа, 16.07.2025, 14:11:41

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2025 » Травень » 17 » "Це — великий українець". У Франківську відкрили виставку митця-дисидента Опанаса Заливахи
20:49:11
"Це — великий українець". У Франківську відкрили виставку митця-дисидента Опанаса Заливахи

14 травня 2025 року в Івано-Франківському обласному музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери відкрили експозицію робіт Опанаса Заливахи. Виставку присвятили столітньому ювілею художника і представили його живопис, графіку, а також сімейні фотоархіви та особисті речі, повідомила кореспондентка Суспільного з місця події.

Захід розпочали з цитування листів Опанаса Заливахи до рідних, друзів та однодумців-політв'язнів. Митець відбув п'ять років ув'язнення у радянських таборах, де йому не дозволяли малювати.

"Його звинуватили в антирадянській пропаганді й агітації тільки за те, що він любив Україну, за те, що він любив українське слово, і вже тоді творив українське мистецтво. Батько ішов до свого українства дуже довго. Він перший в українському образотворчому мистецтві підняв тему Голодомору, українського політв'язня. Я вважаю: вже настав той час, що все ж таки має бути створений у Франківську музей Опанаса Заливахи, щоб гідно вшанувати його пам'ять", — каже донька художника Ярина Заливаха.

Опанас Заливаха народився у Куп'янському районі на Харківщині, але Івано-Франківщина стала для нього місцем натхнення, розповів директор Музею мистецтв Прикарпаття Василь Романець.

"Заливаха — це великий українець, який приїхав у наш край і вже мав чудову освіту, що на той час була в кількох людей. Він у нас жив, споживав середовище: від Карпатських гір до нашого галицького мислення", — говорить Василь Романець.

Експозиція, яку представили, налічує пів сотні робіт. Більшість з них показують на загал вперше, каже виконувачка обов'язків директора Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Оксана Романів. З її слів, окрім робіт художника, на виставці можна побачити сімейні фотоархіви, документи та листи митця, його особисті речі, нагороди, а також почути голос Заливахи.

"Ми акцентуємо на Опанасі Заливасі, як на політв'язні й дисидентові, як на людині з активною громадянською позицією, як на художнику, який зображав Україну у своїх роботах. І важливим є те, щоб люди побачили, що Опанас Заливаха був визнаним ще за життя", — додала Оксана Романів.

Виставка з роботами Опанаса Заливахи експонуватиметься до кінця вересня 2025 року.

Що відомо про Опанаса Заливаху

Опанас Заливаха — живописець, графік, скульптор, кераміст. Народився у 1925 році у селі Гусинка Харківської області. Його сім'я, втікаючи від голодомору 1930-х років, переїхала на Далекий Схід (РФ).

Опанас Заливаха закінчив художню школу при Ленінградській академії мистецтв, згодом навчався в Ленінградському державному інституті живопису, скульптури й архітектури. Приїжджав на практику у місто Косів.

У 1961 році Опанас Заливаха переїхав на Івано-Франківщину. Коли він організував свою персональну виставку, вона не сподобалася працівникам обкому партії за "занепадницькі настрої" — через кілька днів її закрили.

Восени 1962 року він познайомився з київськими художниками та літераторами, долучився до правозахисної діяльності. У 1964 році у вестибюлі Червоного корпусу Київського національного університету разом з Аллою Горською, Людмилою Семикіною, Галиною Севрук та Галиною Зубченко створив вітраж "Шевченко. Мати" до 150-річчя Тараса Шевченка. Цей твір радянська влада кваліфікувала як ідейно ворожий і знищила його.

У 1965 році Опанаса Заливаху заарештували за "антирадянську пропаганду й агітацію" і засудили до п'яти років таборів суворого режиму. Покарання митець відбував у таборі № 11 у Мордовії.

У 1970 році Опанас Заливаха повернувся до Івано-Франківська, одружився з племінницею Степана Бандери Дариною.

Окрім графіки й малярства, митець створював вітражі, мозаїки, скульптури та кераміку. Його твори були новаторськими за формою та мали глибокий національно-патріотичний зміст.

Опанас Заливаха помер 24 квітня 2007 року. 23 листопада 2017 у середмісті Івано-Франківська на вулиці Незалежності йому встановили пам’ятник, автором якого є Ігор Семак.


Переглядів: 9 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025