Неділя, 05.01.2025, 01:05:25

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2024 » Грудень » 28 » "Деколонізуємо пам'ять — утверджуємо ідентичність"
13:37:30
"Деколонізуємо пам'ять — утверджуємо ідентичність"

У неділю, 29 грудня, Івано-Франківський драмтеатр проведе відкриту панельну дискусію "Деколонізуємо пам'ять — утверджуємо ідентичність: розмови про літочислення в українському театрі".

Подія пов'язана з прем'єрою "Наталки Полтавки" у цей же день — виставу присвятили даті 85-ліття театру. Але митці сумніваються чи саме ця дата відображає усю історію Франківського драмтеатру.

Детальніше про це розповіли журналістці Фіртки на пресконференції.

Так, 29 грудня 1939 року, радянська окупаційна влада створила новий театральний колектив. Але є свідчення, що 29 січня 1944 року у тоді ще Станиславові відзначали 80-ліття театру виставою "Наталка Полтавка". Про це писала навіть щоденна газета "Львівські вісті".

"В історії театру є чимало білих плям.

За версією 1939 року ми б мали святкувати цьогоріч в неділю 85 ювілей. Але скажу вам чесно, що дуже довго мене мучила думка, що от в Галичині, у Станиславові загалом до 1939 року не було театру? А "совіти" принесли нам культуру, освіту й театр? На жаль, мала статися така біда, яку зараз переживає наша нація. Щоби після повномасштабного вторгнення відбулося в голові й зрозуміти, що ця дата є часом окупації нас та колонізації.

У процесі цього "святкування" ювілею ми вирішили діяти по-іншому: не хотілося робити концертів під час війни. Натомість ми відсвяткуємо прем'єрою "Наталки Полтавки", адже це знаковий твір для українського театру — перша п'єса, драматургічний твір сучасною української мовою.

Саме за "Наталкою Полтавкою" у 1882 році відбулася прем'єра тоді у Єлизаветграді, тепер Кропивницький, де трупа наших корифеїв зіграли її. Від тієї вистави й рахують початок українського професійного театру.

Тому в процесі ми почали роботу над буклетом, адже нема якогось систематизованого дослідження про історію нашого театру. Коли ми почали готувати роботу над ним, щоби випустити до ювілею, то познаходили дуже багато фактів. Виходить так, що нам точно не 85 років і про це є багато свідчень. Є конкретна історія, що ми можемо вести початок нашого театру з 1911 року.

Про це будемо вже говорити детальніше на панельній дискусії", — каже генеральний директор Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський.

Як вказують, на заході за участю театрознавців й усіх зацікавлених обговорять справжню історію театру.

"Треба досліджувати, що було з театром. Є свідчення, що в тридцятих роках минулого століття театр Тобілевичів у Станиславові став "чоловим театром Галичини".

Після окупації 1939 року, "совіти" познищували всіх і створили цей драматичний театр у Станиславові. До цього на теренах нашої області діяло 14 професійних труп.

Тому я б казав, що з 1939 це був театр в окупації, а з 1992 року та до сьогодення — у незалежній Україні.

На дискусії буде професорка Ганна Веселовська з Києва, театрознавиця Яна Партола з Харкова, театрознавець Роман Лаврентій з ЛНУ та інші фахівці, щоб досліджувати історію", — каже Ростислав Держипільський.


Переглядів: 6 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025