У відділі краєзнавчої літератури Івано-Франківської обласної бібліотеки ім. І. Франка до 70-річчя голодомору на Західній Україні розпочала діяти книжково-ілюстративна виставка з однойменною назвою, присвячена пам’яті жертв Голодомору на Прикарпатті.
Український голодомор, як одне з найважливіших явищ у світовій новітній історії, має точну географічну, територіальну і часову характеристику з конкретними прізвищами політичних злочинців. Упродовж багатьох десятиліть заборонялося обговорювати це питання. Тільки в роки незалежності України було відкрито доступ до ряду засекречених архівних документів.
Голодомор на Прикарпатті, як і в цілій Україні, був створений штучно. Партійна постанова зобов’язувала радянські органи влади „негайно заборонити будь-які витрати всіх натуральних фондів, створених в колгоспах, повністю припинити видачу будь-яких натуравансів у всіх колгоспах, що незадовільно виконують план хлібозаготівель”, організувати повернення хліба, виданого для громадського харчування, вилучити в окремих колгоспників та одноосібників, украденого ними зерна під час жнив. У колгоспах, які не виконували плану хлібозаготівель, влаштовували публічний обмолот зернових з присадибної ділянки колгоспника, зараховуючи її як видачу на трудодні. Крім перелічених заходів пропонувалося занесення колгоспів на „чорну дошку”, коли відбувалася продовольча та комунікаційна ізоляція колгоспників у селах.
Серед цілого комплексу причин виникнення голодомору на Прикарпатті визначальною була боротьба з національно свідомим селянством. У Станіславській області від голодомору 1947-1947 рр. найбільше постраждали Гвіздецький, Городенківський, Снятинський, Чернелицький та Обертинський райони.
Голодомор приніс не лише страждання і смерть. Він посіяв страх серед людей. Він поставив під загрозу саме існування української нації в цілому.
Голод 1946-1947 рр. залишив значний відбиток на демографічній ситуації в тодішній Україні. Тисячі загиблих, десятки тисяч наших краян перенесли на ґрунті голоду страшні захворювання. Історія голодомору на Прикарпатті ще не висвітлена в такому обсязі, як історія страшних 1932-1933 років, не дано й правову оцінку цьому злочину.
Обласна універсальна наукова бібліотека імені І. Франка запрошує всіх небайдужих до історії українського народу переглянути виставку „Голод 1947: хронологія злочину”. Пропонуємо вашій увазі книги, які містять архівні документи, фотографії, свідчення очевидців. |