Четвер, 21.11.2024, 23:16:41

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Березень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 
Архів новин
Головна » 2018 » Березень » 13 » Історик Світлана Загребельна переконана: легендарні брати Фельчинські — калушани
23:19:57
Історик Світлана Загребельна переконана: легендарні брати Фельчинські — калушани

У Калуській ЗОШ №4 історією дзвонарства зацікавилися ще 15 років тому, дізнавшись, що серед їхніх колег є вчителька, свекруха якої — Петрунеля Гумінілович — вчилася в одному класі з Іреною Фельчинською і дуже приятелювали.

Засновниця музею «Історія рідного краю», який діє у ЗОШ №4, Світлана Загребельна разом з учнями об’їздили села Калущини, побували у багатьох церквах, поспілкувалися зі священиками та зібрали чимало цікавих даних про дзвони Фельчинських, інформують "Вікна".

"Ми стараємося шукати дзвони Фельчинських на Калущині, укладаємо каталог таких дзвонів. Оля, працюючи над темою, обстежувала дзвони в Середньому та Старому Угриновах, — каже Світлана Загребельна. — Дзвонів Фельчинських залишилося дуже мало. В роки Першої світової війни було проведено реквізицію дзвонів до Австрії. Там був завод, який перетирав ці дзвони на добриво — порошок, яким посипали від шкідників виноград. Лише деякі дзвони вціліли. У Другу світову війну дзвони вивозили вже німці".

Підопічні Світлани Загребельної цікавляться і самою родиною Фельчинських, досліджують її родовід, умови проживання та суспільне становище. У роді, який вважають польським, вони знайшли калуське коріння:

"Це родина з Калуша. Є різні версії походження родини, але ми з моїми пошуковцями і я особисто чітко тримаюся тієї позиції, що Фельчинські — калушани. Тим паче багато років фірмову справу у Польщі очолювала Валерія Фельчинська. Вона з дому Величко — корінна калушанка. Ми, звичайно, не заперечуємо і польське коріння цього роду, але маємо знати і про українське, — каже історик. — До речі, Фельчинські теж мають певну ностальгію і не переривають зв’язку з рідним містом. Їхня фірма, яка діє у Перемишлі, подарувала два дзвони у Підгірки, а у 1991 році привезли і подарували дзвін хотінській церкві".

Дзвони, вилиті Фельчинськими, запевняє Світлана Загребельна, дзвонять на всіх континентах світу. Безпосередньо з Калуша свого часу було придбано набір із 12-ти дзвонів «Гармонія» для Нью-Йорка. Калуський дзвін, вагою у понад шість тонн, дуже шанують і в Парижі. Чимало дзвонів цієї ливарні отримували перемоги і Гран-прі на міжнародних конкурсах ще тоді, коли Фельчинські працювали в Калуші. Детальніше про це все калушани зможуть дізнатися вже незабаром, адже у місті обіцяють 210-ту річницю заснування ливарні відзначити достойно.


Переглядів: 370 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024