Цьогоріч найвищу державну нагороду у сфері науки отримав колектив авторів за працю “Україна Соборна у боротьбі за державну незалежність 1917–1923 рр.”, подану Вченою радою Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Кожен із восьми лауреатів отримав премію в розмірі 50 тисяч гривень. Науковці одноголосно вирішили передати загальну суму — 400 тисяч гривень — на потреби Збройних сил України.
Про це науковці розповіли на зустрічі у Будинку вчених Івано-Франківська, пише КУРС з місця події.
Нагадаємо, Зеленський вручив науковцям ПНУ Національну премію імені Бориса Патона.
Робота над проєктом, що об’єднав понад 250 дослідників з різних регіонів України, тривала багато років. Одним із ключових результатів дослідження стала чотиритомна енциклопедія “Західноукраїнська Народна Республіка 1918–1923”, яка налічує понад 3200 статей. Наразі світ побачили три томи.
“Ця премія — не лише визнання нашої роботи, але й підтвердження, що гуманітарна наука є важливим інструментом у боротьбі за національну ідентичність, особливо в час війни,” — зазначив ректор ПНУ Ігор Цепенда.
За словами професора Чернівецького національного університету Олександра Добржанського, проєкт мав на меті показати, як українці Галичини, Буковини та Закарпаття спільно з українцями Наддніпрянщини боролися за соборну Україну.
“Незважаючи на зовнішні тиски з боку Росії, Польщі та Румунії, ідея єдності завжди домінувала. Діячі Західноукраїнської Народної Республіки з самого початку говорили: тільки разом із усією Україною ми можемо досягти успіху,” — зазначив Добржанський.
Науковці опрацювали великі масиви документів з українських, польських, румунських, австрійських і навіть російських архівів до 2014 року. Організували десятки конференцій та видали збірники документів, щоб на документальному рівні підтвердити ідею соборності. |