Субота, 12.07.2025, 21:26:30

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Липень 2025  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2025 » Липень » 11 » Як мешканці старого Станиславова до Америки мандрували
09:46:44
Як мешканці старого Станиславова до Америки мандрували

Ставлення до США у пересічного мешканця Станиславівщини початку ХХ століття було неоднозначним, але ніколи – байдужим. Свою лепту у пізнання цієї загадкової країни вносили й американські гості. 

З одного боку Америка сприймалася як фантастична країна з величезними можливостями,  з іншого – як прихисток для тих, хто ховався від закону, – злодіїв, убивць і аферистів. Проте кожен, хто перетинав океан у пошуках щастя чи нових вражень, отримував безцінний та незабутній досвід, пише Західний кур’єр.

У пошуках кращої долі

Міграція з Галичини у Сполучені Штати відбувалася кількома хвилями з різною періодичністю. Перша хвиля розпочалась наприкінці ХІХ століття. В більшості галичан було дуже поверхневе уявлення про США, але вони вірили, що переїзд стане їхнім квитком у щасливе життя. Головною причиною хвилі еміграції стало поширення землеробської техніки у сільському господарстві Австро-Угорщини, що призвело до зменшення попиту на робочі руки. Помітно проявив себе й демографічний бум, що призвів до різкого збільшення чисельності населення. Кількість народжених була більшою від померлих на 18,5 душ на 1 тис. жителів. Надлишок робочих рук у сільському господарстві Галичини становив 1,2 млн осіб.

Лише в травні 1901 року через Станиславів проїхало 1280 селян з Отинії, Тлумацького повіту та інших місцевостей, які вирушали в еміграцію до Америки. За один тиждень у травні 1902 року на заробітки до Америки виїхало 800 галичан. Більшість емігрантів походила з Тлумацького повіту, а зі Станиславівського – лише 60 осіб. Загалом на початку XX століття лише зі Східної Галичини емігрувало понад 302 тисячі жителів.

В травні 1902 року газета «Кур’єр станиславівський» писала про «еміграційну гарячку», яка охопила місцеве населення:

«Еміграційна гарячка панує серед сільського населення нашого повіту, яке прагне виїхати до Америки. Вона поширена і в Станиславові та його передмістях, особливо в Княгинин-Колонії. Багато ремісників залишили своє ремесло, щоб шукати кращого життя на іншому континенті. Характерно, що навіть кілька залізничних працівників, які працювали в колійових майстернях, звільнилися з роботи і разом зі своїми родинами виїхали за океан. Скільки їхніх колег візьме з них приклад, залежить від того, чи отримають вони позитивні вісті від тих, які вже виїхали».

Долі емігрантів складалися по-різному. В 1937 році станиславівська преса повідомила, що колишній мешканець міста Флоріан Лучинський став полісменом у місті Чикаго й отримав високу нагороду від тамтешньої влади за проявлений героїзм. Він один поборов чотирьох небезпечних бандитів, причому у ході боротьби двох із них застрелив, а решту двох заарештував. До Америки Лучинський переїхав ще у 1919 році в п’ятнадцятирічному віці, а на поліційну службу влаштувався в 1926 році. Ще один колишній станиславів’янин, Александер Пьотровський, став почесним жителем міста Мілвокі. Пан Пьтровський був начальником поштової служби в цьому місті і звання почесного містянина заслужив тим, що організував роботу пошти і поштарів на дуже високому рівні. В 1920-х роках станиславівська преса писала про ще одного успішного земляка –Тадеуша Шабовича, який закінчив Гірничу академію в Кракові й продовжив навчання в американському Пітсбургу. Після закінчення навчання пан Шабович став відомим гірничим інженером, який успішно працював на копальнях у штаті Оклахома.

Подорожі за океан і назад

Проте не всі мешканці краю виїздили до Америки з метою еміграції. Деякі відвідували далекий континент на запрошення земляків чи з туристичною метою. У давній пресі часто бачимо рекламу львівської агенції «Лінія Кунард», яка запрошувала жителів Станиславова за океан. Спочатку потрібно було доїхати до Трієста (тоді належав Австро-Угорщині) чи Ліверпуля (Великобританія), а звідти вже вирушати до Америки чи Канади. Подорож до Нью-Йорка в каюті третього класу вартувала 220 корон для дорослого і 120 корон для дитини до 12 років. Середня зарплата в Станиславові на початку ХХ ст. складала 100-120 корон у місяць, тому таку поїздку міг собі дозволити далеко не кожен.

В 1912 році житель Станиславова Володимир Свьонткевич здійснив поїздку пароплавом до Америки й детально описав у газеті свої враження.

«Я виїхав з Трієста пароплавом «Марта Вашингтон», названим на честь дружини першого президента США, – зазначав він. – Цей пароплав належить до лінії «Австро-Американа», має 140 м. довжини, 17 м. ширини й близько восьми метрів висоти. Сирени пароплава час від часу видають голосні гудки, а корабельний оркестр на палубі першого класу грає веселі мелодії. В каюті нас четверо – якийсь єврей, німець, американський адвокат і я. Погода чудова, над палубою дує легкий теплий вітерець».

Виїхав мандрівник з Трієста 28 липня 1912 року, а до Нью-Йорка прибув аж 14 серпня.

При наближенні до американських берегів почалися пригоди.

«Надвечір на капітанський палубі з’явився якийсь обдертий тип, якого пасажири третього класу вітали підкиданням шапок та викриками, – писав Свьонткевич. –  Виявилося, що то якийсь бідак проник без квитка на пароплав, щоб дістатися до Америки. Його виявили тільки сьогодні й показали народові. Той молодий чоловік помахав рукою у відповідь на овації. Вийшовши на сушу в Нью-Йорку, мушу зауважити, що потяги лінії «Австро-Американа» там приймають дуже погано. На півдороги перед доком нас затримали, піддали суворому санітарному контролю, потім пересадили на окремий кораблик і тримали до пізньої ночі, бо не було лікаря, який мав провести остаточний огляд. Процедура нашого сходу на берег тривала від пів третьої ранку до пів на дванадцяту ночі».

Американські гості

В липні 1906 року до Станиславова прибув знаменитий американський цирк «Buffalo Bill`s Wild West» (Дикий Захід Буффало Білла). 15 липня того року в місцевій пресі з’явилася реклама з зображенням бравих ковбоїв та обіцянками цікавого видовища. Американський цирк, що здійснював турне Європою, прибував до Станиславова трьома надзвичайними потягами. Циркова трупа включала в себе аж 800 людей і 500 коней. Серед акторів було сто червоношкірих індіанців різних племен, зокрема племені сіу, які демонстрували свої військові танці та інші виступи. До програми входили й номери у виконанні ковбоїв та коугьорлз (дівчат-ковбоїв) – вилов диких коней за допомогою лассо, кадриль на конях. Свою майстерність мав демонструвати Джонні Бейкер, знаменитий американський чемпіон зі стріляння.

Реклама обіцяла також номери з участю ветеранів кавалерії різних штатів. Але й це ще було не все! Американський цирк мав демонструвати сценки з американської історії, зокрема знамениту битву між індіанськими племенами та Сьомим кавалерійським полком армії США, що відбулася 25-26 червня 1876 року біля ріки Літтл-Біґхорн у штаті Монтана. В цих жорстоких боях загинув легендарний американський офіцер Джордж Кастер. Тож і циркова сценка мала назву «Останній бій Кастера». До уваги глядачів пропонувалися також сцени пограбування кур’єрської пошти в Дедвуді (відоме місто золотошукачів у Південній Дакоті), нападу на емігрантський потяг, епізоди з життя американської поліції та інші цікаві постановки.

Вистави цирку відбулися 26 липня 1906 року о другій годині дня та о восьмій вечора на плацу муштри в районі відомої міської тюрми «Діброва» (нині вул. Чорновола 119-А). Всі місця для глядачів знаходились усередині шатра з непромокальної тканини, тож виставі не могли зашкодити погодні примхи. Сцена освітлювалась електричним світлом, яке у провінційному Станиславові ще було мало поширене. Квитки на виставу коштували недешево – від 2 до 5 корон, а місця в ложі – по 8 корон. Попередній продаж здійснювався у бюро періодики та оголошень книготорговця Романа Ясельського.

Ще один важливий американський візит припадає на період ЗУНР, коли Станиславів був тимчасовою столицею і перетворився на важливий центр дипломатичного життя. 5 квітня 1919 року до міста прибула американська військова місія, що складалася з кількох вищих офіцерів. Під час бенкету, влаштованого на честь американських гостей, голова місії у своїй промові підкреслив відвагу українського війська і відзначив порядок, який панував у державі. Наступного дня відбулася конференція за участю американців і голови уряду ЗУНР Сидора Голубовича. Конференція тривала до полудня, а потім Голубович і американські гості вирушили на зустріч з міністром оборони ЗУНР полковником Віктором Курмановичем. Американці навіть оглянули лінію фронту піл Львовом і висловили своє визнання хорошій військовій організації вояків. Зі Станиславова американці вирушили до Рівного, щоб зустрітися з отаманом Петлюрою та іншими членами Директорії.

Кримінальні пригоди

На жаль, в уяві тодішніх галичан Сполучені Штати Америки часто виступали країною, куди тікали злочинці і боржники. Так, у лютому 1903 року підприємці Бенджамін Лауер і Давид Лессінг, які протягом шести років керували торгово-посередницькою агенцією в Станиславові, раптом виявили, що їхні борги сягнули кругленької суми – 35 тис. корон. В паніці обидва власники прийняли відчайдушне рішення – кидати все, в тому числі дружин та дітей, і тікати до Америки. В касі вони залишили всього 7 корон 20 галерів, а самі подалися в далеку подорож. В діловому світі Станиславова звістка про втечу цих боржників  викликала справжній шок, адже їхня агенція користувалася бездоганною репутацією. Як з’ясувалося, причиною краху стали регулярні неплатежі одного з ключових клієнтів агенції – багатого купця Якуба Шраґера.

В лютому 1907 року спробував утекти до Америки швець Фелікс Денисикевич. Він співпрацював з місцевою шевською корпорацією, наробив безглуздих боргів і намагався зникнути. Але кредиторам удалося його вислідити, затримати в німецькому Бремені й повернути на батьківщину.

В історії Станиславова початку ХХ ст. були також злочинці, які встигли «прославитися» навіть за океаном. В серпні 1911 року до Станиславова прибув інспектор поліції Генрі Лінч з американського міста Бостона. Він гнався за злодіями, які вчинили ряд убивств і грабежів під час свого перебування в Сполучених Штатах. Овсій Кузянський і Юзеф Лемберґ на прізвисько «Червоний Йосько» разом зі своїм колегою Станіславом Кранцем з Америки втекли до Росії, а звідти дісталися до Галичини. Тут вони теж встигли відзначитися – здійснили у Косові крадіжку на величезну суму – 310 тис. корон.

Після цієї крадіжки Станіслав Кранц знову втік до Америки, де його схопили й засудили до смертної кари. Кузянського і Лемберґа заарештували в Станиславові, й вони мали бути віддані в руки американської поліції. Просидівши півтора року в станиславівській тюрмі, Юзеф Лемберґ був у відчаї, коли дізнався, що його знову відправлять до Америки. Він навіть спробував утекти, зробивши в своїй камері пролом у стіні. Але тюремні дозорці вчасно це помітили і встигли перешкодити втечі. Закутого в кайданки Лемберґа жандарми відвезли до Трієста, а звідти його разом з Кузянським відправили пароплавом за океан. Чим закінчилася їхня «одіссея» – тюремним ув’язненням чи смертною карою – преса не повідомляє.

Олена БУЧИК


Переглядів: 5 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025