Четвер, 21.11.2024, 16:59:14

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Вересень 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
 
Архів новин
Головна » 2022 » Вересень » 25 » Як розвивати етнографічну Бойківщину. Прикарпатська делегація переймала досвід у Республіці Польща
19:39:03
Як розвивати етнографічну Бойківщину. Прикарпатська делегація переймала досвід у Республіці Польща

Як зберігати та розвивати етнографічну Бойківщину, вивчали прикарпатські науковці та представники Брошнів-Осадської громади під час дводенного візиту до Республіки Польща. Учасники української делегації відвідали музеї, пам'ятки культурної спадщини на території Західної Бойківщини. Разом з партнерами проєкту "GORGANY-HERITAGE" у Вищій державній професійній школі міста Хелм взяли участь у фокус-груповій дискусії та відвідали гміни Сенниця-Ружана та Войславичі.

Більше про обмін досвідом та як планують дослідники розвивати туризм у Брошнів-Осадській громаді, читайте у репортажі Суспільного.

У Польщі українська делегація відвідала старовинні бойківські храми. Серед них найкраще збереглася церква у селі Рівня у гміні Устрики-Долішні Бещадського повіту, каже професор Вищої державної школи міста Хелм Зигмунд Ґардзінський. Споруда внесена у загальнодержавний реєстр пам'ятників історії.

Також прикарпатці відвідали бойківську святиню кінця XVIII століття у селі Смільник у гміні Літовищі Бещадського повіту, яка є у списку Світової спадщини ЮНЕСКО серед дерев'яних церков Карпатського регіону Польщі та України.

У селі Затварниця учасники делегації відвідали музей, який місцевий волонтер створив на місці старої бойківської хати. Чоловік збирає знаряддя праці, побутові речі, фотографії, сакральні пам'ятки.

Також чоловік проводить екскурсії, зокрема для людей, які були вимушені покинути ці землі у 40-х роках минулого століття.

Такий досвід потрібно переймати Брошнів-Осадській громаді, вважає директорка Карпатського інституту аналітики Ольга Максимович.

"Саме такі небайдужі люди є рушієм змін. Вони зберігають історію та культуру регіону і цим привертають увагу до неї інших людей. Ми маємо під час реалізації нашого проєкту створити умови для об'єднання однодумців у збереженні історико-культурної спадщини бойків", — каже Ольга Максимович.

Ще один прикладом збереження не тільки бойківської, а й лемківської культури та Посяння став етнографічний парк у місті Сянок Підкарпатського воєводства.

"Це — найбільший музей просто неба у Польщі. Тут на 38 га вдалося зберегти понад 150 споруд дерев'яної архітектури та 31 тисячу експонатів", — каже Зигмунд Ґардзінський.

Прикарпатська делегація також побувала у Вищій державній професійній школі міста Хелм.

Під час фокус-групи українські та польські науковці обговорювали реалізацію проєкту, зокрема під час воєнного стану.

"Маємо працювати заради майбутнього. Багато мовиться, що треба йти на фронт та воювати. Але фронт — він і в тилу. Тому маємо робити те, що вміємо найкраще. А якщо говорити про цей проєкт, то він працює на майбутнє. Тому маємо готуватися до нього", — каже завідувач кафедри міжнародних відносин у Вищій державній професійній школі міста Хелм Юрій Гайдук.

На завершення українська делегація відвідала гміни Люблінського воєводства — Сенницю-Ружану та Войславичі. Тут вдалося поспілкуватися з війтами гмін та відвідати їхні туристичні локації.

"Досвід обидвох гмін — прикладний для Брошнів-Осадської громади. Ми побачили, як взаємодіють їхні підрозділи, а також, що їм вдалося зробити за декілька років. Це надихає. Разом з тим уже виникли нові проєкти у подальшій співпраці з гмінами у розвитку туристичних маршрутів та культурної спадщини", — розповідає заступниця селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Брошнів-Осадської громади Інна Кудла.

Зустріч українських та польських колег відбулася у межах проєкту "Ворота в Центральні Горгани: міжкультурний діалог на польсько-українському прикордонні". В Україні його впроваджує Карпатський інститут аналітики "FrankoLytics". Науковці разом з фахівцями Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника досліджують стратегію розвитку Східної Бойківщини. У партнерстві з Брошнів-Осадською громадою вони планують розробити нові туристичні маршрути до кінця 2023 року.


Переглядів: 177 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024