Мабуть, не вистачить життя, щоб дослідити всі цікаві факти про давні світлини, адже в них ми постійно відкриваємо щось нове. Так, на зламі ХІХ і ХХ століть фотографія фактично заміняла собою посвідчення особи, адже на неї клеївся спеціальний документ – легітимація.
У ті часи фотографії робили на дуже тонкому папері, тому їх зазвичай клеїли на картонну основу, що називалася віньєткою. Найчастіше на звороті давніх світлин ми бачимо рекламу фотоательє і його адресу, інколи інформацію про нагороди і відзнаки, які воно отримувало. Але керівництво Цісарсько-королівської залізниці Австро-Угорщини знайшло практичніше застосування звороту фотографій. На нього наклеювали колійову легітимацію – документ, який підтверджував право на пільги у користуванні залізничним транспортом.
Зазвичай такими пільгами користувалися залізничники і члени їхніх сімей та державні службовці різного рангу.
Але у щоденному житті галичан колійова легітимація часто заміняла собою паспорт. У «Кур’єрі львівському» за 1902 рік читаємо, що за допомогою цього документа можна було посвідчити особу під час виборів, якщо раптом хтось не встиг отримати спеціально призначений для цього документ. Цим документом також дозволялося посвідчувати особу при сплаті податків у Скарбовій дирекції.
Отримати таку легітимацію було мрією багатьох. У 1904 році галицькі вчителі навіть надіслали петицію до Міністерства залізниці з проханням видавати їм колійову легітимацію, як і іншим державним службовцям. Наведена легітимація належала панні Броніславі Конашинській, доньці Казимира Конашинського, станційного майстра, і була видана в Станиславові 24 лютого 1913 року.
Досить багато таких документів дійшло до наших днів – найкращий доказ того, що їх берегли, як зіницю ока.
Підготувала Олена БУЧИК |