У давній станиславівській пресі ми знаходимо чимало згадок про лікаря Єжи Розенбаума, який займав помітне місце у плеяді міських медиків. Свою діяльність у Станиславові він розпочав на початку ХХ століття, а його кабінет знаходився по вул. Карпінського, 10 (тепер початок вул. Галицької, будинок не зберігся).
На першому поверсі цієї будівлі працювала відома аптека Яна Мацури. Особливо пан Розенбаум прославився у 1937 році, коли здійснив корисний медичний винахід – спеціальні ноші для транспортування хворих. Найважливішою особливістю цих ношів було те, що з їхньою допомогою хворого могла транспортувати лише одна людина. Були моделі, до яких передбачалися коліщата і санні полози, пише Західний кур’єр.
Першу модель ношів за проєктом Єжи Розенбаума виготовив колійовий майстер Л. Ногль, і їх почали використовувати залізничні рятувальні бригади, які займалися транспортуванням хворих і потерпілих від аварій. Єжи Розенбаум також увійшов у хроніку міських трафунків. Так, у 1902 році на все місто прогримів випадок зі служницею лікаря Тетяною Мартинюк. Бідолашна дівчина вибігла з помешкання лікаря і нагадувала живий факел – була вся у вогні. На крики вийшов сусід Розенбаума і збив вогонь великим шматком тканини.
Проте на дівчині вже встиг згоріти одяг, а її шкіра перетворилася на суцільний опік. У важких муках вона померла в лікарні. Ходили чутки, що ця трагедія не була наслідком необережності, а дівчина навмисне підпалила себе через нещасливе кохання. У лютому 1908 році вже сам лікар став жертвою власної забудькуватості. Замість своїх звичайних ліків він випадково випив атропін.
Як відомо, атропін застосовують зовнішньо при хворобах очей, але при вживанні всередину він викликає смертельне отруєння. За життя свого колеги боролися найкращі медики міста – Володимир Янович, Станіслав Кубішталь, Максиміліан Мондшайн. Після свого одужання пан Розенбаум розмістив у пресі зворушливе звернення до колег, у якому дякував за порятунок.
Підготувала Олена БУЧИК |