На початку ХХ століття в Станиславові проводилися найрізноманітніші виставки – творів мистецтва, фотографій, меблів… Проте у жовтні 1904 року в місті відбулася не зовсім звичайна виставка, на якій демонстрували …. горілку.
Преса зазначала, що ця «п’яна» виставка була дуже гарною і складалася в основному з продукції знаменитої львівської фірми Бачевських, пише Західний кур’єр.
Демонструвалася вона у вікні міської пропінації, тобто закладу для продажу горілки (від лат. propinare – пити за здоров’я, частувати).
Близько 1880 року торговець Мойзеш Крон спорудив одноповерховий будинок на теперішній вулиці Незалежності й розмістив там заклад для продажу горілки. Алкоголь у ньому можна було придбати як і у пляшках, так і на розлив. В 1912 році на місці пропінації збудували кам’яницю Хованців (нині бізнес-центр «Київ»).
Пропінація була одним з найважливіших джерел наповнення місцевого бюджету, наприклад, у 1900 році місто отримало від неї дохід 270 110 корон. Загальний дохід міста в тому році склав 758 858 корон. Таким чином, один горілчаний магазин забезпечував близько третини міського бюджету!
До речі, виставка горілки була не єдиною незвичною виставкою у тогочасному місті. В 1880-х роках на вул. Сапєжинській, 3 працювала велика крамниця Леона Ваґнера, в якій продавалися галантерейні товари, а також похоронні вінки й штучні квіти. В жовтні 1885 року цей заклад влаштував велику виставку своїх товарів.
Ось що повідомляє про неї міська преса:
«Виставка могильних вінків, організована галантерейною крамницею Леона Ваґнера, представляє надзвичайно гарні, а також і недорогі вироби. І вдень, і ввечері при освітленні вона приваблює так багато публіки, що часом не можна пройти тротуаром. Справді, пан Ваґнер може похвалитися хорошим смаком і підприємницькою спритністю».
Підготувала Олена БУЧИК |